ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Yeniköylüler taş ocağı istemiyor

Köylerine 300 metre mesafede yapılmak istenen taş ocağına karşı yürüyen Yeniköy halkı, "Daş garın doyurmaz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 28 Temmuz 2017 Cuma, 18:03

İZMİR- Kuşadası'na bağlı Yeniköy mahallesi halkı, köye 300 metre mesafede yapılmak istenen taş ocağına karşı yürüyüş düzenledi.

Evrensel gazetesinin haberine göre, biyolojik çeşitlilik açısından bölgenin en zengin alanlarından biri olan Yeniköy'de taş ocağına karşı köylülerin açtığı yürütmeyi durdurma davasının bilirkişi keşfi yapıldı. Köylüler de alana yürüyerek, taş ocağına karşı tepkilerini bir kez daha dile getirdi.

Keşfin yapıldığı Madentepe'ye köylülerin bir kısmı traktörler ve atlarla giderek, bir kısmı da ellerinde dövizlerle yürüdü. Kadınların ağırlıklı olarak katıldığı eylemde, "Yeniköy tarım ve turizm yerleşimidir. Taş ocağı istemiyoruz" pankartı açıldı. "Taş ocağı açma huzurumuzu bozma", "Daş garın doyurmaz", "Havama, suyuma, zeytinime dokunma", "Madentepe'nin orkidelerine sahip çıkıyoruz" sloganları atan köylüler, yetkililere "Çocuklarımızın geleceğini karatmayın" diye seslendi.

Kuşadası'nda yapılan safari turlarının geçiş noktalarından biri olan Madentepe'den geçen turistler de eyleme katıldı.

Ekosistemi Koruma ve Doğa Severler Derneği Başkanı Bahattin Sürücü, taş ocağı açılması planlanan alanda Kuşadası'nın en güzel orkidelerinin yetiştiğini belirterek, "Bölge Akdeniz Bitki Örtüsü'nün en zengin örnekleriyle dolu olup, buradaki makilik alanda önemli bir yaban hayatının devam ettiği görülmektedir. Zeytincilik Yasasındaki açık maddelere rağmen taş ocağı açılması düşünülen Madentepe'nin çevresinde Yeniköylülerin en önemli geçim kaynaklarından biri olan zeytin bahçeleri bulunmaktadır. Kuşadası'nın tarım yapılabilen ve kent turizmine ürettiği ürünlerle önemli katkı yapan Yeniköy, taş ocağı yüzünden yaşanmaz hale gelirse, bundan olumsuz olarak en çok Kuşadası etkilenecektir. Bunun bilincinde olan köylüler sonuna kadar direnmeye ve hukuk mücadelelerini sürdürmeye kararlılar" dedi.