ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Her birimiz Tuğba Hezer'iz, her birimiz Faysal Sarıyıldız'ız'

Tuğba Hezer ve Faysal Sarıyıldız'ın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin konuşan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, "Her birimiz Tuğba Hezer'iz, her birimiz Faysal Sarıyıldız'ız" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 27 Temmuz 2017 Perşembe, 17:32

ANKARA- HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, HDP Milletvekilleri Tuğba Hezer ve Faysal Sarıyıldız'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından Meclis Genel Kurulu'nda konuştu.

Yıldırım, "Yeryüzü, zalimlere karşı direnen mazlumlara tanıklık etti. Dünyanın birçok coğrafyasında zalimlerle mazlumların gerçekliğine tanıklık etti. Nil boylarında firavuna karşı Musa, Mezopotamya'da Nemrut'a karşı Hazreti İbrahim. Zalim Dehak'a karşı Demirci Kawa gibi" dedi.

Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Tarih zalimleri hep kirli çöplere, mazlumların direnişini ise hep ak sayfaya yazmıştır. Bugün bizler açısından 2 Mart 1994'ten öteye gitmemiştir. 2 Mart 1994'te yapılan bir faşist darbeyle o zaman DEP'lilerin milletvekillini düşüren meclis başkanvekili kimdi bilinmez. Bugün Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer'in milletvekilliğini düşürenler de bilmez çünkü o kişi tarihin çöpüne atıldı. Aynen bugün darbeci zihniyetin meclis oturumunu yöneten ve Kürt geçinen zat gibi. Ama o DEP'liler mazlumları özgürlük tutkunları 23 yıldır kendi halkı tarafından özgürlük mücadelesi yürütenler olarak tarihin ak sayfaların yazılı. Orhan doğan, Hatip Dicle unutulmaz ama o gün o darbeyi yapanların hepsi unutuldu. Tuğba Hezer Van ve Serhad halkının, Faysal Sarıyıldız ise Şırnak ve Botan halkının sorumluluğunu büyük bir onurla taşıdılar. Ömürlerinin sonuna kadar da taşıyacaklar."

Faşistlerin kaybedeceğini, direnenler, özgürlük tutkunları, demokrasi ve barış mücadelesi yürütenlerin kazanacağını belirten Yıldırım, "Bu mücadeleyi er geç mazlumlar özgürlük sevdalıları kazanacak" diye belirtti.

Adalet Nöbeti'ne de değinen Yıldırım, "Bizim 3 gündür başlattığımız direniş de böyle bir şeydir. Biz bir maya çaldık. Bu maya dalga dalga yayılacak. Öyle, çelik bariyerlerle engellenemez. Nasıl ki yüreğimizin atışını, beynimizi engelleyemeyeceklerse menzile ulaşmamızı da engelleyemeyecekler" diye kaydetti.

Yıldırım, "Her birimiz Tuğba Hezer'iz, her birimiz Faysal Sarıyıldız'ız. Aynı yola çıktık ve bu yolun menziline ulaşacağız. Mutlaka biz kazanacağız. Faşistler ve darbeciler kaybedecek. Tuğba Hezer onurumuzdur, Faysal Sarıyıldız onurumuzdur" diyerek konuşmasını sonlandırdı.