ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Doğası için herkes mücadele etmeli'

Bakırköy Kent Savunması, Bakırköy'deki yeşil alanların ranta açılmasına karşı çıkarak, herkesi doğası, yaşamı için mücadele etmeye çağırıyor.

Etkin Haber Ajansı / 26 Temmuz 2017 Çarşamba, 09:23

İSTANBUL (Havva Cuştan)- Sermaye rant elde edebilmek, kendini ayakta tutabilmek için doğayı hiç düşünmeden talan ediyor. İstanbul'da her yeri betonlaştıran sermayedarlar son olarak nadir yeşil kalan alanlardan biri olan Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin bahçesini ranta açmak istiyor.

Doğasına ve semtine sahip çıkan Bakırköylüler, Bakırköy Kent Savunması'nı kurdu. Bakırköy Kent Savunması aktivisti ve İstanbul Arkeologlar Derneği Sekreteri Arkeolog Doktor İlknur Türkoğlu, Bakırköy'deki rant planları ve buna karşı mücadelelerini ETHA'ya anlattı.

Bakırköy özelinde yeşil alanlara, kültürlerine, doğaya sahip çıkmak için mücadele ettiklerini söyleyen Türkoğlu, "Son dönemde Bakırköy'deki yeşil alanlara özel bir saldırı var. Buralar İstanbul'da kalan son yeşil alanlardan. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin arazisi de ranta açmak istedikleri alanlardan. Çevre ve Şehircilik Bakanı'nın yaptığı son değişiklik ile bu alanda olanın 10 katı kadar yapılaşmaya izin veriliyor" dedi.

Bunun çok geniş yeşil alanın betonlaşacağı anlamına geldiğini söyleyen Türkoğlu, bölgeye dair planlar hakkında bilgi alamadıklarını da belirtti.

'SAĞLIK HAKKIMIZ İÇİN DE MÜCADELE EDİYORUZ'

Türkoğlu, "Burada Bizans'tan, Osmanlı'dan kalan tarihi yapılar var. Buranın böyle kalması gerekiyor. Hastane binaları, yapılar eskimiş olabilir ama o binalar restore edilerek kamusal olarak kullanılması gerekiyor" dedi.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde uzun süreli tedavi olması gereken hastaların kaldığını hatırlatan Türkoğlu, buranın ranta çevirilemeyeceği, insanların sağlıklarıyla oynanamayacağını söyledi. Türkoğlu, şunları ifade etti: "Bizim mücadelemizin iki yönü var. Birincisi yeşil alanımızı korumaya çalışıyoruz, ikinci ise sağlık hizmetinin özelleştirilmesine karşı mücadele veriyoruz. Bunu yaparken de önce Bakırköylüler'i bilgilendirmek istedik."

'ŞİKAYET ETMEK YERİNE MÜCADELE ETMELİ'

Bakırköy'ün tarihi ve doğal güzellikleri hakkında bilgi panoları hazırlayarak her pazartesi, çarşamba ve cumartesi günleri Bakırköy Meydanı'nda stant açtıklarını belirten Türkoğlu, bu stantlarda Bakırköy'ün yeşil kalması için imza topladıkların aktardı. Türkoğlu, stantlara halkın ilgisinin yoğun olduğunu söyledi. Türkoğlu, "Bakırköy'ü tanıtmak için geziler düzenliyoruz. Ama en son düzenlediğimiz gezide Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin bahçesine alınmak istemedik. İzin almamız gerektiği söylendi ama biz kararlı duruşumuz sonucu o bahçeye girdik" diye konuştu.

Yapılan imar planı değişikliğine karşı dava açtıkları bilgisini veren Türkoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Bu mücadeleyi yürütmek zorundayız. Çünkü son nefes alabildiğimiz alan burası. Sadece oturup şikayet etmekle olmuyor. Yeşil alanlarımız, kamusal alanlarımız yok oluyor. Herkes bu mücadeleye destek vermeli."