ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ağaçları için nöbet tutan köylülere saldırı

Manisa'da yapılması planlanan arıtma tesisi için çam ağaçlarının sökülmesine karşı çıkan köylülere polis saldırdı, 4 kişi gözaltına alındı. Köylülere saldırının ardından iş makinesi çalışmaya başladı.

Etkin Haber Ajansı / 26 Temmuz 2017 Çarşamba, 21:13

MANİSA- Manisa'nın Yunusemre ilçesi Akgedik Mahallesi girişine TOKİ konutları için arıtma tesisi yapılması planlanıyor.

10 yıllık çam ağaçlarının sökülmesine karşı çıkan köylüler, dün direniş başlatmıştı. İş makinelerini engelleyerek ağaçların altında nöbete başlayan köylülere bugün polis ve jandarma saldırdı.

Nöbet tutan köylülerden Fatma Baykarlar, "Sabahtan beri nöbetteyiz. Niye buraya bu kadar askeri getirdiler? İsterlerse İzmir'den, İstanbul'dan da takviye ekip getirsinler. Biz buradan kalkmayacağız. İstedikleri kadar uğraşsınlar, burayı vermeyiz. Her gün buradayız" dedi. Köylüler, alana arıtma tesisi yapılmasına izin vermeyip, ağaçları yeniden dikeceklerini söyledi.

Akgedik Mahalle Muhtarı Mehmet Ali Baykarlar ise yapılması planlanan arıtma tesisinin iptali için Manisa İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Gün boyu mahkemeden gelecek haber beklendi. Ancak mahkemenin kararını önümüzdeki günlerde vereceği belirtildi. CHP'li Meclis Üyesi Erdinç Yavaşlı, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer ile görüşerek alanda çalışma yapılmadan önce mahkeme kararının beklenmesini istedi. Bu talep de reddedildi.

Polis akşam saatlerinde saatlerdir ağaçların altında bekleyen köylülere eylemin kanunlara aykırı olduğunu yönünde anons yaptı ve dağılmalarını istedi. Köylüler eylemi sonlandırmayınca polis saldırırak 4 kişiyi gözaltına aldı.

İş makinesi, köylülerin çıkarılmasının ardından çalışmaya başladı.