ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Tezcan'dan HDP'nin eylemine ilişkin açıklama

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, HDP'nin başlattığı "Vicdan ve Adalet Nöbeti"ne izin verilmesi gerektiğini belirterek, "Adalet istemini yükselten her türlü barışçıl, demokratik eylem saygı ile karşılanması ve yükseltilmesi gereken yöntemlerdir" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 26 Temmuz 2017 Çarşamba, 22:34

ANKARA- CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, MYK sonrası basın toplantısı düzenledi.

Gazetecilere yönelik davaları "kumpas" olarak değerlendiren Bülent Tezcan, "Gazetecilik yargılanıyor. İddianamelerin tamamında suç yaratma için sanıkların gazetecilik faaliyetleri suç olarak kabul ediliyor. Bütün savcılara ve hakimlere seslenme ihtiyacı duyuyoruz adil olun. Adaletle davranın. Tek yol adalet" dedi.

'AK PARTİ ARTIK DEVLET PARTİSİDİR'

24 Temmuz'un sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olduğunu hatırlatan Tezcan, "Abdülhamid istibdadına rahmet okutan bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Bütün bunların bir arka planı var. Türkiye'de bir parti devleti oluşturuldu. İktidar partisi AK Parti, artık bir devlet partisidir. Genel Başkanı Cumhurbaşkanıdır. Bütün devlet bürokrasisi, partinin bir parçasıdır" diye konuştu.

AKP'nin istihbarat kurumları aracılığıyla yeniden dizayn edilmek istendiğini söyleyen Tezcan, "Köşe yazarı diyor ki, MİT ve MASAK devreye sokularak metal yorgunluğunu gidermek için parti kadrolarında değişiklik yapılacak. Buna AK Parti çevrelerinin itirazını gerekirdi. Bu köşe yazısına karşı AK Parti Genel Başkanı'ndan tık yok. Yönetimden itiraz yok. Bu havuz medyasında yazıldı. İtiraz yok çünkü gerçek bu" ifadelerini kullandı.

Bu durumun AKP'nin "devlet partisi" olduğunu kanıtı olduğunu savunan Tezcan, "Buradan demokrasi çıkmaz. Partiden, yargıya, demokrasiye kadar doğrudan doğruya bir muhaberat mantığı ile yönetme anlayışı Türkiye'yi bu noktaya getirdi" dedi.

HDP'NİN VİCDAN VE ADALET NÖBETİ

HDP'nin başlattığı "Vicdan ve Adalet Nöbeti"ne ilişkin bir soru üzerine de Tezcan, şunları söyledi: "Adalet istemini yükselten her türlü barışçıl, demokratik eylem değerli saygı ile karşılanması ve yükseltilmesi gereken yöntemlerdir. Bunların bu çerçevede ifade edilmesinde yarar vardır. Eyleme katılıp katılmama ayrıca değerlendirilecektir, henüz değerlendirme yapılmamıştır. Devletin, güvenlik güçlerinin masum ve demokratik eylemlere engel olmak yerine imkan fırsat tanımayıp sadece güvenlik önlemi alması hükümetleri küçültmez, büyütür. Onun dışında yapılacak adımlar demokrasiye, hukuk devletine hükümetin itibarına zarar verir. Mevcut hükümet bu itibarı koruma kaygısında görünmüyor."