ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

PMO: TPAO yok edilmek istenmektedir

TMMOB Petrol Mühendisleri Odası (PMO), Bakanlar Kurulu Kararı ile TPAO'nun servis hizmetlerinin BOTAŞ'a ait TPIC'e bedelsiz olarak devredilmesine tepki gösterdi.

Etkin Haber Ajansı / 26 Temmuz 2017 Çarşamba, 11:42

ANKARA- TMMOB Petrol Mühendisleri Odası (PMO), Bakanlar Kurulu Kararı ile TPAO'nun sondaj, workover, kuyu tamamlama ve jeofizik operasyonları servis hizmeti işlerine ait her türlü araç, iş makinesi, kule, gemi, ekipman, sondaj park sahaları ve müştemilatının BOTAŞ'a ait TPIC'e bedelsiz olarak devredilmesine ilişkin açıklama yaptı.

TPAO'nun parçalanması, küçültülmesi, yetkisizleştirilmesi ve en sonunda da yok edilmesi operasyonu sürdüğünü belirten PMO, "1954 yılında entegre, kamu adına ayrıcalıklara sahip bir petrol şirketi olarak kurulan TPAO, bildiğiniz gibi farklı zamanlarda çeşitli operasyonlara maruz kalmıştı" dedi.

PMO, TPAO'daki operasyonu şöyle sıraladı:
"-Öncelikle entegre yapıyı oluşturan, arama ve üretim dışındaki şirketler ayrılmış ve daha sonra bu şirketler özelleştirilmiş,
-Kamu adına faaliyet yürütme hakkı ve ayrıcalıkları elinden alınmış,
-Kabiliyetlerini arttırmak üzere kurulan TPIC, BOTAŞ'a devredilmiş,
-TPAO Varlık fonuna devredilerek denetim dışına çıkarılmış ve satışının önü açılmış,
-Entegre yapıya tekrar kavuşma konusunda TPIC bünyesinde kurulan ve TPAO'nun son girişimi olan Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım (TPPD) özelleştirilerek bu hamle engellenmiş ve Ulusal bir petrol şirketinin istenmediği anlaşılmıştır."

Konunun artık TPAO'nun kimlere ve nasıl verileceği planlanmasının yapıldığı aşamaya geldiğini ifade eden PMO, operasyonun son halkalarından biri olan servis hizmetlerinin TPIC'e devredilmesi olduğunun altını çizdi. Büyük bir mirasın bitirilmek istendiğini kaydeden PMO, Oda olarak bu tür uygulamaların bugüne kadar karşısında olduklarını belirtti.

PMO, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edilip TBMM Genel Kurul gündemine gelen "İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı"na eklenen bir madde ile TPAO, BOTAŞ gibi KİT'lerde çalışan binlerce kapsam dışı personelin iş güvencesinin ortadan kaldırılmasının planlandığının altını çizdi. PMO, bu kapsamda, TPAO ve diğer KİT'lerde çalışanların iş akitleri istendiği zaman feshedilerek özelleştirmelerin önündeki son engelin de ortadan kaldırılmak istendiğini kaydetti.