ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP: İçtüzük değişikliği gayrimeşru

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Meclis içtüzük değişikliğinin diktatörlük inşasında bir basamak olacağını belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 25 Temmuz 2017 Salı, 17:49

ANKARA- AKP ve MHP'nin ortak hazırladığı Meclis içtüzük değişikliğinin Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri sürüyor.

Genel Kurul'da söz alan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, "4 partinin imzası yok bu teklifin altında. Bu nedenle meşru değildir ve biz bunu kabul etmiyoruz" dedi. Beştaş, şunları kaydetti: "Anayasa değişiklik teklifiyle birlikte, istediği kanunu çıkaran bir iktidar var karşımızda. Ama bizim getirdiğimiz bütün grup önerilerini reddediliyor, soru önergelerimize yanıt verilmiyor, önergelerimiz iade ediliyor. Televizyonları kapattılar, radyoları kapattılar, gazeteleri kapattılar. Muhalefeti susturmak için KHK'lerle bir yıldır ülke yönetiliyor. Kim konuşuyorsa, kim eleştiriyorsa, kim söz söylüyorsa ertesi gün kendini hapishanede buluyor.

Yasama organı yürütmenin işgali altında. Şu anda yasama organı işlemiyor, yürütme kendi gündemini yürütüyor ve bize dayatıyor. Komisyonlar sadece iktidarın verdiği kanun teklif ve tasarılarını görüşüyor, bizimkileri görüşmüyor. Bir de üstüne üstlük içtüzük değişiklik teklifi 11 milletvekilinin hapishanede olduğu bir dönemde görüşülüyor, aynen anayasa değişiklik teklifinde olduğu gibi."

DEĞİŞİKLİK DİKTATÖRLÜĞÜN İNŞASINDA BASAMAK

"Bu içtüzük değişiklik teklifi nereye doğru evriltiyor ülkeyi?" diye soran Beştaş, "Kesinlikle diktatörlüğün inşasında burası bir basamaktır. Çünkü Meclisi de susturduktan sonra daha ileri adımlar gelecek" dedi.

1950'li yıllarda Kürtçe konuşana para cezası verildiğini hatırlatan Beştaş, "şimdi vatandaşa para cezası verilmiyor ama vekiline para cezası verilmesi öneriliyor. Böyle bir utançla nasıl yaşayacağız?" diye konuştu.