ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İki polisin öldürülmesi Meclis gündeminde

HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, kamuoyunda 'çözüm sürecini bitiren cinayet' olarak bilinen iki polisin öldürülmesi olayının aydınlatılmasını istedi.

Etkin Haber Ajansı / 24 Temmuz 2017 Pazartesi, 16:00

ANKARA - HDP Sözcüsü ve Urfa Milletvekili Osman Baydemir, 22 Temmuz 2015'te Ceylanpınar'da yaşanan olayın üzerinden iki yıl geçmesine rağmen aydınlatılmadığını belirterek durumu Meclis gündemine taşıdı.

Baydemir, ülkede ölümleri durduran, barış umudunu büyüten bir sürecin bitirilme gerekçesi olarak sunulan olayın birçok noktasının karanlıkta bırakıldığını ifade etti.

Dava dosyasında polisler Feyyaz Yumuşak ve Okan Acar'ı öldürmekle suçlanan üç kişinin tahliye olmuş, tutuklu 4 kişinin kaldığı davada tanık olarak dinlenen polislerin çelişkileri ifadeleri dikkat çekmişti.

Meclise Araştırma önergesi sunan Baydemir, şunları belirtti:

"Yargılanan dört kişinin polislerin öldürüldüğü günün akşamı akrabalarının taziye ziyaretinden dönerken polislerce durduruldukları, araçlarındaki haciz meselesi nedeniyle karakola götürüldükleri ancak karakolda cinayet zanlısı olarak tutuklandıkları ortaya çıkmıştır. Bu dört kişinin tutuklu yargılanmalarının gerekçesi ise cinayetin işlendiği gece ve ertesi gün haklarında telefonla yapılan ihbar olduğu bilinmektedir."

"Öte yandan tutukluların ihbar edildiği telefonun sahibi T.B.'nin kardeşi Ramazan B. Şanlıurfa'da yürütülen cemaat soruşturması kapsamında tutuklanmış, T.B'nin bir diğer kardeşi Mithat B. ise cemaatin Şanlıurfa koordinatörü olarak aranmaktadır. Davanın ilk savcısı Mehmet Kıvanç Kılsızoğlu cemaat soruşturması kapsamında aranmakta, tutuklama kararı veren hâkim Nurettin Bulut ise cemaat ile ilgili olduğu gerekçesiyle tutuklu bulunmaktadır. Polislerin ikamet ettikleri konutta dava kapsamında tutuklu bulunanların hiçbirinin parmak izi bulunmamış, farklı iki polisin ise parmak izi ile birlikte kime ait olduğu tespit edilmeyen 10 parmak izi daha tespit edilmiştir. İfadesine başvurulan tanık polislerin çelişkili ifadelerinin üzerine gidilmemiş, polis memurları Okan Acar ve Feyyaz Yumuşak'ın öldürülmeden önce yanlarında olan üçüncü polisten o günden sonra haber alınamamıştır."

Olayın çözüm sürecinin bitirilmesi için devreye sokulan bir plan olduğunu belirten Baydemir, cinayetlerin gerçek sorumlularının bulunması, sorgulanması ve yargılanmasını istedi.