ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Jeoloji Mühendisleri Odası'ndan deprem açıklaması

Jeoloji Mühendisleri Odası, enerji tesisleri, limanlar, turistik tesislerin çoğunlukla kıyılarda olduğuna dikkat çekerek, Bodrum'daki depremin kıyılara ilişkin yeni planlar zorunluluğunu gündeme getirdiğini belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 21 Temmuz 2017 Cuma, 17:24

ANKARA- TMMOB'a bağlı Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, Bodrum'da yaşanan depreme ilişkin açıklama yaptı.

Oda, artçıları devam eden depremin bir kaç ay daha süreceğini tahmin ediyor. Açıklamada, "Yunanistan'ın Kos adasında iki kişinin ölümüne ve önemli hasara yol açan depremin, Bodrum ve çevresinde yer alan yerleşim birimlerinin çoğunluğunun kaya nitelikli sağlam zemin birimleri üstüne oturması, yapıların çoğunlukla düşük katlı (iki katlı) olarak inşa edilmesi ve oluşan yer ivmesi değerinin düşük olması nedeniyle hasarın minimum seviyede kalmasını sağlamıştır" denildi.

Bu depremin önemli bir özelliğinin tsunami meydana gelmesi olduğu aktarılan açıklamada, yerel yönetimlerde jeolojik jeoteknik birimlerin oluşturulması ve kıyılarda jeoloji mühendislerinin koordinesinde tsunami planları yapılması gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, "Ülkemizde, çok sayıda yerleşim birimi başta olmak üzere, enerji alanındaki stratejik tesislerimiz, limanlar, turistik tesislerin çoğunluğu kıyı alanlarımızda yer almaktadır. Bu yerleşim birimleri ve tesislerin tamamı kıyı alanlarına yakın, deniz içi aktif fayların oluşturacağı depremler ve tsunaminin tehdidi altında bulunmaktadır" denilirken, AFAD ve MTA'nın kıyıları tehdit eden deniz içi aktif faylar konusunda araştırma yapması gerektiği ifade edildi. Açıklamada, "Bu harita baz alınarak kıyı alanlarındaki yerleşim birimleri, tesisler ve yapılacak yatırımlar hızla gözden geçirilmelidir" denildi.