ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Sarıyıldız'ın vekilliğinin düşürülmesi raporu Genel Kurula gönderildi

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın vekilliğinin düşürülmesi için Karma Komisyon raporu Genel Kurula sevk edildi. Sarıyıldız, gönderdiği savunmada vekilliğinin düşürülmesini Erdoğan ve AKP hükümetinin siyasi linç kampanyasının devamı olarak niteledi. Devamsızlık nedeniyle vekilliğin düşürülmek istenmesine tepki gösteren Önder, "Cizre'de yaşananları bütün kamuoyuna aktarmakla meşguldü" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 21 Temmuz 2017 Cuma, 17:23

ANKARA - Meclis Anayasa ve Adalet komisyonlarının üyelerinden kurulu Karma Komisyon, HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın devamsızlık gerekçesiyle milletvekilliğinin düşürülmesi için raporunu Genel Kurula sevk etti.

Karma Komisyon, AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop başkanlığında, Sarıyıldız'ın devamsızlık dosyasına ilişkin komisyon bünyesindeki Hazırlık Komisyonu raporunu görüşmek için basına kapalı toplandı.

Toplantıya yazılı bir savunma sunan Sarıyıldız, "Rakiplerini demokratik yol ve yöntemlerler alt edemeyen siyasi iktidar zor ve hile ile yenmeye çalışmakta, bu şekilde demokratik siyasetin tasfiye etmeyi amaçlamaktadır. Milletvekillerinin devamsızlığını düzenleyen iç tüzüğün 183. maddesi milletvekilleri arasında partilerine göre bir ayrım yapmamaktadır. Bu maddenin tüm milletvekillerine eşit bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Ancak burada görülmektedir ki benzer durumda olan vekiller değil sadece şahsım da dahi olmak üzere iki vekil üzerinden süreç işletilmektedir. İç tüzüğün ilgili maddesi ve yasalar siyasi iktidar tarafından eğilip bükülerek muhalefet üzerinde bir baskı aracına dönüştürülmüştür. Vekilliğimin haksız ve hukuksuz bir biçimde tamamen çifte standart uygulanarak düşürülmek istenmesi; Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP hükümeti tarafından şahsıma yönelik olarak başlatılan ve halen devam eden siyasi bir linç kampanyasının devam olarak görmek gerekiyor" dedi.

Komisyon, buna ilişkin hazırlayacağı raporu Meclis Genel Kuruluna sunacak ve nihai karar orada verilecek.

ÖNDER: İPOTEK ALTINA ALINMIŞ SİYASETLE HUKUK ARANMAZ

Komisyon toplantısında konuşan Sırrı Süreyya Önder, hazırlanan raporla ilgili Faysal Sarıyıldız'ın bir sürecin tanığı olduğunu kaydetti, "Bir arbedenin canlı tanığıydı Sarıyıldız. O gün de Meclis'e gelmiyordu. Cizre'de yaşananları bütün kamuoyuna aktarmakla meşguldü" dedi.

"Bir gün hakikat komisyonu kurulacak, bundan kaçış yok" diyen Önder, "Bölgedeki provokasyonlar, savaşa meyil veren, her şeyin oraya akacağını hesap eden darbe mekanizmasının dişlileri nasıl çalıştırılıyor, nerelere gelmiş, kimler hasımlık duygusuyla çanak tutmuş veya sessiz kalmış bunlar gün gibi ortaya çıkacak" şeklinde konuştu.

Önder şöyle devam etti:

"Bu yapılanlar bir öc alma, hukuku yok saikleriyle başlatılmış, diz çöktürme murat edilen bir operasyon. Biz buna böyle bakıyoruz. Ortada hukukun h'si yok, demokrasinin d'si yok. Kapılmışız bir rüzgara. Bizim siyasi değerlendirmelerimiz hakikat komisyonlarında meclis komisyonlarında tarihe belge olarak okunacak. Bizim hiçbir çıkarımız yok. Burada yaptığımız şey tarihe şerh düşmektir. Makamına uydurmak diye bir şey var. Ya da minareyi kılıfına uydurmak da söylenebilir. Bir iş yapacaksanız bari makamına uydurun. Bu değerlendirmeler tepeden tırnağa özensizlikle dolu. Şeklen de olsa hukuki değerlendirme gibi gündemi yok, kaygı yok. Lise öğrencisini okuldan göndermiyoruz. Seçmen kendisini seçmiş, buraya göndermiş, bir komisyon olarak ortadan kaldırmayın bırakın akamete uğratmaya hakkınız yok."

Siyasetin ipotek altına alındığına dikkat çeken Önder, "Rehin alınan gık diyemez. Şu andaki diyalektik siyasi ayağın rehin alınmasıdır. İpotek altına alınmış bir yerde hukuk aramaya çalışıyoruz. Diz çöktürme, özgürlüğümüz pahasına olsa da yöntemle ulaşamayacağınız yoldur" sözleriyle komisyon üyelerine seslendi. Önder, üyelere vicdan muhasebesi yapması çağrısında bulundu.

Sarıyıldız ile birlikte aynı gerekçe ile vekilliği düşürülmek istenen HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer'in de raporu Genel Kurula sevk edilmişti.