ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP'li Paylan'dan Başbakan'a: Sinagog saldırısıyla ilgili soruşturma açılacak mı?

HDP Milletvekili Garo Paylan, Neve Şalom Sinagogu'na yapılan antisemt saldırıyı Meclis gündemine taşıdı.

Etkin Haber Ajansı / 21 Temmuz 2017 Cuma, 19:54

ANKARA - HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, dün Beyoğlu'ndaki Neve Şalom Sinagogu'na yönelik saldırıyı Meclis gündemine taşıdı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması için önerge veren Paylan, Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı Kürşat Mican'ın "Biz burada eylem gerçekleştiriyoruz. Siyonistler aklını başına alsınlar. Bizim kardeşlerimizin ibadet özgürlüğünü engellemesinler. Nasıl orada bizim ibadet özgürlüğümüzü engelliyorsanız, biz de sizin burada ibadet özgürlüğünüzü engelleriz. Nasıl bugün burada durduysak, yarın da geliriz. Buradan içeriye giremezsiniz" ifadeleriyle ilgili soruşturma açılıp açılmayacağını sordu.

Antisemit saldırı sonrasında Anadolu Ajansı ve TRT'te kullanılan görselleri hatırlatan Paylan soru önergesinde Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in "Tarihte Peygamber katledenler, El-Halil'de oynadıkları oyunu Mescid-i Aksa'da da oynamak istiyor" şeklindeki sözleriyle Yahudileri hedef aldığına dikkat çekti.

Neve Şalom Sinagogu'nun 1986, 1992 ve 2003 yıllarında saldırılara uğradığını kaydeden Paylan, 2014 yılında da kapısına "Yıkılacak Mekan" pankartı asıldığını, Alperen Ocakları'nın daha önce de Sinagog'a yürüme girişiminde bulunduğunu anımsattı.

Paylan, Başbakan Yıldırım'ın yanıtlaması için şu soruları yöneltti:

"-Neve Şalom Sinagogu'na saldıranlarla ilgili soruşturma açılacak mıdır?

-Kolluk kuvvetleri tarafından 24 saat esasına göre korunan bir ibadethanenin önünde gerçekleşen bu saldırı nasıl ve neden engellenmemiştir?

-Saldırılarda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Yahudileri hedef alan açıklamalarının tetikleyici rol oynadığını düşünüyor musunuz?

-Devlete ait medya organlarının, saldırının hemen ardından benzeri eylemleri 'protesto' olarak haberleştirmesinin bu gibi antisemit saldırılara teşvik edici olduğunu düşünüyor musunuz?

-Yahudilere karşı işlenen bu ve benzeri antisemit nefret suçlarına, azınlıkların uğradıkları ve cezasız kalan her türlü nefret söylemi ve eylemine karşı önlem alınmakta mıdır? Bunları engellemek için Hükümetinizce nasıl bir çalışma yürütülmektedir?

-Azınlıklar, cumhuriyet tarihi boyunca Trakya Pogromu, 6-7 Eylül Pogromu gibi, daha sonra devlet içindeki yapıların organize ettiği ortaya çıkan provokasyonlara maruz kalmıştır. Birkaç gündür süregiden antisemit eylemleri, devlet içinde yönlendirenlerin olup olmadığı soruşturulmakta mıdır?

-Azınlıkların kültürel ve dini mekanlarına yapılan bu gibi saldırılar karşısında caydırıcı adımlar atılacak mıdır?