ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Mülteci kadınların imdat çığlığı asılı duruyor'

Sakarya'da öldürülen Suriyeli 9 aylık hamile Emani el-Rahmun'u anan Halkların Köprüsü Derneği, "Erkek vahşeti Emani ve çocuklarına yaşam hakkı tanımadı. Emani'nin katledilen bedeninden geri kalan boşlukta, mülteci kadınların imdat çığlığı asılı duruyor" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 17 Temmuz 2017 Pazartesi, 14:13

İZMİR - Halkların Köprüsü Derneği, Sakarya'nın Kaynarca ilçesinde Suriyeli 9 aylık hamile Emani Al Rahmun'un 10 aylık bebeği ile birlikte öldürülmesine ilişkin dernek binasında toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan dernek yöneticilerinden Zerrin Kurtoğlu Şahin, Emani'nin ikinci çocuğuna hamile olduğunu anımsatarak, "Nefretin, ayrımcılığın, ırkçılığın, muhafazakarlığın beslediği erkek vahşeti, Emani ve çocuklarına yaşam hakkı tanımadı. Emani ve çocukları, kadın bedenini kendi iktidar mekanları sayan iki insanlıktan çıkmış erkek tarafından vahşi bir biçimde katledildi" dedi.

Emani ve çocuklarının yasının tutulduğunu dile getiren Şahin, mültecilerin her zaman hak ihlalline uğradığını ve bu durumu önlemek için herhangi bir adımın atılmadığını söyledi. Şahin, şöyle dedi: "Katledilen bedeninden geri kalan boşlukta, mülteci kadınların imdat çığlığı asılı duruyor. Çünkü göç yollarında, sınırda, iş yerinde, başını sokacak ev ararken, hastanede, sokakta, mahallede hakarete, tacize, tecavüze maruz kalan mülteci kadınlar, kendilerinden başka sığınacak yer bulamazken, erkek şiddetinin böyle ulu orta aramızda dolaşıyor olmasından utanç duyuyoruz. Çünkü Emani ve çocuklarının, nefret, ayrımcılık ve ırkçılıkla iktidar olan erkek şiddetinin kurbanları olduğunu biliyoruz. Emani'nin yasını tutuyoruz; çünkü ancak yası tutulan bir kayıp, hiç yaşamamışçasına kaybolup gitmekten kurtulabilir."