ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İHD: Darbede kurulduk OHAL'de mücadele ediyoruz

İHD İstanbul Şubesi, derneklerinin 31. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla basın açıklaması yaptı. İHD'nin 12 Eylül askeri darbe sürecinde kurulduğu belirtilen açıklamada, İHD'nin baskılara rağmen insan hakları mücadelesinden vazgeçmediğini ve geçmeyeceğini vurgulandı.

Etkin Haber Ajansı / 17 Temmuz 2017 Pazartesi, 13:57

İSTANBUL- İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, derneklerinin kuruluşunun 31. yılı dolayısıyla Sultanahmet Meydanı'nda açıklama yaptı.

İHD Eş Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Şube Başkanı Avukat Gülseren Yoleri, kuruluş sürecinde 12 Eylül askeri darbenin etkilerinin devam ettiğini 31. yıllarında da OHAL'in olduğunu belirtti. Mağdurların yanında olmak amacıyla kurulduklarını dile getiren Yoleri, "İnsan hakları herkes içindir. Bugün ulusal üstü insan hakları belgelerinde 183 hak ve özgürlük bulunmakta, İHD bu hakların tümünü savunmakta ve yaşama geçmesini istemektedir" dedi.

31 YILDA 7 KEZ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAMPANYASI

İnsan haklarının, insan onurunun korunması için gerekli olduğunu vurgulayan Yoleri, devletlerin ihlallerden birinci derecede sorumlu olduğunu ifade etti. Yoleri, şunları da kaydetti: "İHD 31 yıl boyunca 7 kez ifade özgürlüğü için kampanya düzenlemiştir. İki kez ölüm cezasına karşı, üç kez Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin kaldırılması için, üç kez savaşa karşı barış için kampanya düzenlemiştir. İşkenceye karşı ve cezaevlerindeki hak ihlallerine karşı sürekli bir çalışma içerisinde olmuştur. İşkence ile daha etkin bir şekilde mücadele için Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nın kuruluşuna öncülük etmiştir. Bugün TİHV işkencenin teşhis ve tedavisi konusunda dünya çapında bir otoritedir."

İHD'nin ulusal ve uluslararası insan haklarını savunan birçok platformda yer aldığını aktaran Yoleri, acilen barışın tesis edilmesi gerektiğine vurgu yaptı, barışın sağlanamadığı koşullarda yaşam hakkının olmadığını işaret etti.

OHAL ve KHK rejiminin derhal terk edilmesini isteyen Yoleri, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: "Devam eden hak ihlalleri durdurulmalı, sorumlular hakkında etkin soruşturma yürütülmeli, cezasızlık derhal terk edilmelidir. 31 yıllık insan hakları mücadelesinin kazanımları küçümsenmemelidir. İnsan Hakları mücadelesinin yanı sıra demokrasi mücadelesini yürüten demokrasi güçleri ile birlikte daha güçlü olduğumuz unutulmamalıdır. İHD, 31 yıl boyunca, siyasal iktidarların, demokrasi dışı ve insan haklarına aykırı her türlü yönelimine ve baskısına karşı mücadele etmiştir. "

DEMOKRATİK ÖZGÜR GELECEK İSTİYORUZ

Eylemde söz alan TİHV İstanbul Temsilcisi Ümit Efe de şunları kaydetti: "Ne yazık ki biz bu ülkede insan hakları için bir dernek kurmak zorunda kaldık, böyle bir derneğe ihtiyaç duymayacağımız bir yaşam istiyoruz. Biz yakılan, yıkılan, yok edilen insanların acılarına tanık olmaktan geliyoruz. Biz bu ülkenin demokratik, özgür, güvenli geleceğini istiyoruz. Binlerce insanı, toplumun her kesiminden insanı kapsayan ve medeni ölü haline getiren OHAL koşulunda insan hakları için mücadele ediyoruz. Sessizlik öldürür, mücadele yaşatır."