ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Suriçi ortak dünyamızdır, yıkımı durduralım' imza kampanyası başladı

Sur'daki işgalci yıkıma karşı mücadelesini sürdüren Sur'un Yıkımına Hayır Platformu, bir ay sürecek bir imza kampanyası başlattı. Alipaşa ve Lalebey halkının taleplerini dünya gündemine taşımayı amaçlayın platformu, dayanışma çağrısı yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 17 Temmuz 2017 Pazartesi, 12:01

DİYARBAKIR- Sur'un Yıkımına Hayır Platformu, "Suriçi ortak dünyamızdır, yıkımı durduralım" şiarıyla, AKP/Saray iktidarının işgalci yıkımına karşı başlattıkları imza kampanyasını duyurdu.

Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısına, platform eş sözcüleri Talat Çetinkaya ve Büşra Cizrelioğulları'nın yanı sıra platform üyeleri katıldı.

Sur'un Yıkımına Hayır Platformu Eş Sözcüsü Talat Çetinkaya yaptığı konuşmada, İstanbul'da gerçekleştirilen Sur'un yıkımına hayır forumunun Diyarbakır'da da gerçekleştirileceğini ifade etti.

Sur'daki yıkımla ilgili Avrupa Birliği'ne üye 16 ülkenin elçilikleriyle görüşme yaptıklarını belirten Çetinkaya, Avrupa'daki çeşitli kurumlarla temaslarının sürdüğünü söyledi. Sur'un yıkımına karşı verdikleri desteklerinden dolayı Sosyal Hukuk Derneği'ne, HDK ve HDP ekoloji çalışmalarına teşekkür eden Çetinkaya, Sur'un yıkımı durdurulması için duyarlılık çağrısı yaptı.

Ardından basın açıklamasını Platform Eş Sözcüsü Büşra Cizrelioğulları, iki aydır Suriçi'nin Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde "kentsel dönüşüm" adı altında sürdürülen yıkıma karşı mücadele yürüttüklerini kaydetti. Bu süreçte göçe ve yoksulluğa maruz bırakılan halkın sesi olmaya çalıştıklarını belirten Cizrelioğulları, "Bu çalışmalarımız OHAL koşullarında oluşan tüm zorluklara rağmen platform bileşenleri ve duyarlı çevreler tarafından sürdürülmüştür. Suriçi halkının karşı çıkmasına rağmen yapılan 'kentsel dönüşüm' ve rant uygulamaları durdurulana kadar da sürdürülecektir" dedi.

Yapılan tüm çalışmalara rağmen mahalle halkının evlerini terk etmeleri için tehdit edildiğine dikkat çeken Cizrelioğulları, aynı zamanda 5 yıl önce boşaltılan evlerin de hızlı bir şekilde yıkılarak, evlerini terk etmeyen mahalleli üzerinde bir baskı ve korku yaratılmaya çalışıldığını belirtti. Halkın her türlü saldırı ve tehdide rağmen evlerini terk etmeyerek direndiğini kaydeden Cizrelioğulları, "Bundan sonra da ne pahasına olursa olsun yaşam alanlarından, kültürlerinden ve sokaklarından vazgeçmeyeceklerini sürekli dillendirip bu konuda kararlı olduklarını söylemektedirler" ifadesini kullandı.

İMZA KAMPANYASI BİR AY SÜRECEK

Cizrelioğulları, ortak amacın Alipaşa ve Lalebey halkının meşru taleplerini dünya gündemine taşımak olduğunu söyledi ve ekledi: "Bu bağlamda mücadelemizin bir aşaması olarak 'Diyarbakır Suriçi ortak dünyamızdır, yıkım durdurulsun' şiarıyla bir ay sürecek olan imza kampanyasını bugün başlatıyoruz. Toplanan imzalar siyasi partilerin temsil edildiği TBMM başkanlığına gönderilecektir. İmza kampanyamız aynı anda hem sosyal medya üzerinden hem de ıslak imzalı yöntemle sürdürülecektir. Diyarbakır dışında kalan ve kampanyamıza destek verecek kişi ve kurumlar imza föyüne '@SurPlatformu' resmi Twitter hesabından erişilebilir."

Hukukun ve temel insan haklarının ayaklar altına alındığı bugünlerde, adalet talebinin tüm kesimler tarafından dillendirildiğini söyleyen Cizrelioğulları, hep birlikte "Sur için adalet" diyerek mücadele etme çağrısında bulundu.

METNİ İLK GAZETECİLER İMZALADI

"Suriçi'nde gerçekleşen bu yıkıma karşı bir yurttaş olarak karşıyım. Alipaşa ve Lalebey başta olmak üzere Sur'daki yıkımın durdurulmasını istiyorum. Suriçi'nin geleceğinin Sur halkı ile birlikte karar verilerek belirlenmesini istiyorum" ifadelerinin yer aldığı imza metnini ilk olarak gazeteciler imzaladı.