ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Koramaz: OHAL ve KHK hukuksuzluğuna karşı mücadelemizi sürdüreceğiz

15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümün yayımlanan 692 sayılı KHK ile 300'ün üzerinde mühendis, mimar ve şehir plancısının ihraç edilmesine tepki gösteren TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, "OHAL ve KHK hukuksuzluğuna karşı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz" diye belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 17 Temmuz 2017 Pazartesi, 12:27

ANKARA- TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde yayımlanan 692 sayılı KHK ile 300'ün üzerinde mühendis, mimar ve şehir plancısının ihraç edilmesine ilişkin açıklama yaptı.

"Hukuksuz ihraçlara son" diyen Koramaz, "İhraç edilenler arasında, kamu ve toplum yararı doğrultusunda mesleki, bilimsel çalışmalar ve sendikal faaliyet yürüten TMMOB eski İl Koordinasyon Kurulu Sekreterleri, bağlı Odalarımızın Şube yönetim kurulu üyeleri ve başkanlarının da olduğu meslektaşlarımız bulunmaktadır. Ömürleri, 15 Temmuz'un arkasındaki karanlık zihniyete ve darbelere karşı mücadele etmekle geçmiş, emek ve demokrasi mücadelesinde aktif yer almış olan üyelerimiz kamu görevlerinden ihraç edilmesinin kabul edilebilir yanı bulunmamaktadır" dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin arkasındaki unsurların bertaraf edilmesi amacıyla ilan edilen OHAL, AKP'nin kendisine muhalif olan tüm kesimleri susturmak, sindirmek için kullandığını vurgulayan Koramaz, "Hukuksuz ve keyfi biçimde yapılan bu uygulamalar hem kamu vicdanını zedelemekte, hem de Darbenin gerçek sorumlularıyla hesaplaşılmasını güçleştirmektedir" diye kaydetti.

İhraçlarla yaşanan mağduriyetlerin giderilmesini ve OHAL'in derhal kaldırılmasını isteyen Koramaz, "Nasıl ve kimler tarafından hazırlandığı bilinmeyen ve yarattığı toplumsal tahribatı giderek büyüyen KHK'lara son verilmelidir" diye belirtti.

Koramaz, "Bu ülkedeki 500 bini aşkın mühendis, mimar ve şehir plancısının sesi olarak bizler, OHAL ve KHK hukuksuzluğuna karşı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Üyelerimize ve arkadaşlarımıza sahip çıkacağız" dedi.