ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Genel-İş: İhraçlar hukuk dışıdır, meşru değildir

Son yayımlanan OHAL kararnamesi ile 306 üyesi ihraç edilen Genel-İş, yaptığı açıklamada, "Olağanüstü durum gerekçesiyle hukuk dışı işlemleri kabul etmek zorunda değiliz; bu işlemler hukuk dışıdır; meşru da değildir" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 17 Temmuz 2017 Pazartesi, 12:19

ANKARA- DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde yayımlanan kararname ile ihraç edilen 306 üyelerine ilişkin açıklama yaptı.

"OHAL hukuksuzluğu devam ediyor" denilen açıklamada, "KHK'ların 692'incisi ile 306 üyemiz ihraç edildi. 306 üyemizin 174'ünün iş akitleri daha önce askıya alınmıştı" diye belirtildi.

OHAL döneminde 1961 üyesinin işini kaybettiğini kaydeden Genel-İş, "28 üyemizin ise iş akitleri askıya alınmış durumda" dedi.

Belediyelere atanan kayyumların 1448 Genel-İş üyesini işten çıkardığını, 513 üyesinin ise iş akitlerinin KHK'larla feshedildiğini ifade eden Genel-İş, "Sendikamız OHAL ilan edildiğinden bugüne üyelerimizin hukukunu savunmaktadır. İhraç edilen üyelerimize reva görülen muamele hukuk ve adalet dışıdır; evrensel hukuk ile insan hakları ihlalidir" diye vurguladı.

OHAL döneminde işten çıkarılan üyeleri ile ilgili herhangi bir mahkeme kararı olmadığının altını çizen Genel-İş, "İcat edilen genel suçun dayanağı ise nasıl ve kimler tarafından hazırlandığı bilinmeyen istihbarat raporlarıdır" diye belirtti.

Genel-İş, "hukukun gereği olan adil yargılamalar sonucu ortaya çıkacak yargı kararlarına her zaman olduğu gibi saygılıdır. Ancak olağanüstü durum gerekçesiyle hukuk dışı işlemleri kabul etmek zorunda değiliz; bu işlemler hukuk dışıdır; meşru da değildir" diye kaydetti.