ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Arslan: Faşist uygulamalara karşı mücadele edeceğiz

DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, AKP'nin geliştirmek istediği antidemokratik ve faşist uygulamalara karşı demokratik siyasal alanda güçlü bir şekilde mücadele edeceklerini belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 16 Temmuz 2017 Pazar, 13:35

DİYARBAKIR- Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Ankara'da gerçekleştirdiği 4. Olağan Kongresi'nin ardından Parti Meclisi'ni (PM) Diyarbakır'da topladı.

PM toplantısı öncesi DBP Diyarbakır İl binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, DBP Eşbaşkanı Sabahat Tuncel'in tutuklu bulunması nedeniyle PM toplantısını tek eş başkanla gerçekleştirdiklerini belirtti.

Uzun süredir AKP'nin Türkiye'de savaş ve kaos politikalarını devreye soktuğunu ifade eden Arslan, AKP'nin geliştirmek istediği antidemokratik ve faşist uygulamalara karşı demokratik siyasal alanda güçlü bir şekilde mücadele edeceklerini belirtti. Demokratik siyaset alanının başta Kürt sorunu ve Türkiye'nin demokratikleşme sorunlarının aşılması ve çözülmesi için ısrarla açık tutulması gerektiğinin altını çizen Arslan, bunun için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

'DARBELERİN NEDENİ DEMOKRATİKLEŞME SORUNU'

15 Temmuz darbe girişimine de değinen Arslan, 15 Temmuz darbe girişiminin AKP ve Fethullah Gülen Cemaati'nin Kürt karşıtlığı üzerinden geliştirdiği kirli ittifak ve işbirliğinin bir noktada uzlaşılmaz olduğunun sonucu itibariyle yaşandığını söyledi. Türkiye tarihinin bir darbeler tarihi olduğunu vurgulayan Arslan, ard arda darbelerin gelişmesinin tek nedeninin Cumhuriyet'in kuruluş sürecinden beri devletin kendi toplumsal barışını ve demokratikleşme sürecini sağlayamamasından kaynaklı olduğunu söyledi.

'EFRİN'E YÖNELİK SALDIRILARI KABUL ETMİYORUZ'

Türkiye'nin Efrin'e yönelik saldırılarına dikkat çeken Arslan, top atışları ve kimi bombardımanları kaygıyla izlediklerini söyledi. AKP'nin uzun süre Kobanê'ye yönelik DAİŞ saldırılarının gerçekleşmesi için birçok kirli ittifakta bulunduğunu belirten Arslan, "Bizler halk olarak, parti olarak AKP'nin Efrin'e yönelik planladığı bu saldırıları hiçbir şekilde kabul etmeyeceğimizi buradan ifade ediyoruz" dedi.

Ulusal birlik çalışmalarına da dikkat çeken Arslan, "21. yüzyıl Ortadoğu'da Kürtlerin özgürlük yılı olacaktır. Bu özgürlüğünde mayası bizler açısından ulusal birliğimize ulaşmakla olacaktır" diye belirtti.