ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Sur tarihtir kültürdür hafızadır yıkılmasına sessiz kalma'

Sur'daki işgalci yıkıma karşı Kadıköy'de açıklama yapan HDP Kadıköy İlçe Örgütü, kamuoyuna dayanışma çağrısı yaptı. HDP'liler, direneceklerini ve biat etmeyeceklerini vurguladı.

Etkin Haber Ajansı / 16 Temmuz 2017 Pazar, 18:32

İSTANBUL- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadıköy İlçe Örgütü, AKP/Saray iktidarının Sur'daki yıkımına karşı "Sur hayattır yıkılamaz" şiarıyla başlattığı kampanya kapsamında Kadıköy Altıyol'da basın açıklaması yaptı.

"Sur tarihtir kültürdür hafızadır yıkılmasına sessiz kalma", "Sur'da yıkmak istedikleri bir şehir değil bir halkın hafızasıdır" yazılı pankartlarının açıldığı eylemde "Sur'a sahip çık yıkıma dur de", "Direnen Sur halkı yalnız değildir", "Biji berxwadana Sûre", "Sur halkı yalnız değildir" sloganları atıldı.

Eylemde konuşan HDP Kadıköy İlçe Eşbaşkanı Gül Demir, Kürdistan'da yaşanan yıkıma ses çıkarmak için biraraya geldiklerini söyledi. Müzakere sürecini bitiren devletin yeniden başlattığı savaş sonucunda başta Şırnak, Sur, Cizre, Nusaybin, Silopi, Yüksekova ve İdil olmak üzere birçok kentin tank ve toplarla yıkıldığını belirten Demir, Cizre vahşet bodrumlarında 150 insanın yakılarak katledildiğini hatırlattı.

"Bunca yıkım ve zulüm yetmezmiş gibi bugün yerle bir edilen ve altında hala insan cenazelerinin olduğu bu şehirlerin enkazına yeni şehirlerin kurulması istenmektedir" diyen Demir, bunun nedeninin hem meydana gelen kıyımı örtbas etmek hem de bu meskenlerin ve sakini olan Kürt halkının hafızasının yok etmek olduğunu vurguladı.

Evlerini terk etmeye direnen Sur halkının özellikle Ramazan ayında susuz ve elektriksiz bırakıldığına dikkat çeken Demir, şöyle devam etti: "Bir kez daha ilan ediyoruz ki korunaklı saraylarında oturan muktedirler bilmelidir ki tarih zulmün tarihi olduğu kadar direnmenin ve dayanışmanın da tarihidir. Bu talan ve zulüm düzenine boyun eğmeyeceğiz, biat etmeyeceğiz." Kamuoyuna seslenen Demir, Sur halkıyla dayanışma çağrısı yaptı.