ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

17. Munzur Doğa ve Kültür Festivali'ne OHAL yasağı

"Festival halkındır, halkın kalacak" sloganıyla 27-30 Temmuz'da düzenlenmesi planlanan 17. Munzur Doğa ve Kültür Festivali, OHAL gerekçesiyle yasaklandı.

Etkin Haber Ajansı / 14 Temmuz 2017 Cuma, 20:09

DERSİM - Tunceli Valiliği 27-30 Temmuz'da yapılacağı duyurulan ve programı açıklanan 17. Munzur Doğa ve Kültür Festivali'ni OHAL gerekçesiyle yasakladı. Valilik, DEDEF organizasyonuyla düzenlenmesi planlanan festival başvurusuna "yasak"la yanıt verdi.

Valilik tarafından gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı:

"2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunları kapsamına düzenlenecek tüm etkinlikler Olağan Üstü Hal süresince yasaklanmıştır. Festival etkinliğinin çeşitli gruplarca farklı amaçlara çekileceği, etkinliğin amacı dışına çıkabileceği, huzur ve güven ortamının bozularak kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlike oluşturabileceği değerlendirildiğinden: Belirtilen etkinliğin yapılması Valilğimizce uygun görülmemiştir."

Dersim Belediyesi'ne atanan kayyum da festival organizasyonu için ihale açmış, ihale için yeterli rekabet şartlarının oluşmadığı ve maliyetlerin yüksekliği ileri sürerek festivali düzenlemeyeceğini açıklamıştı.

DERSİMLİLER KARARLI

Yasak kararıyla ilgili festival komitesi bir toplantı yaparak tutum belirleyecek. "Festival halkındır, halkın kalacak" şiarıyla çalışmalarını sürdüren Dersimlilerin festivali düzenleme konusunda kararlı olduğu öğrenildi.