ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Orman alanı bölgenin akciğeridir'

Mersin'de 209 dönümlük alanın imara açılmasına tepki gösteren mahalle sakinleri ve yaşam hakkı savunucuları, orman alanın bölgenin akciğeri olduğunu kaydetti.

Etkin Haber Ajansı / 12 Temmuz 2017 Çarşamba, 17:20

MERSİN- Mersin'de 209 dönümlük alan "orman vasfı yok" denilerek imara açıldı. Yaşam hakkı savunucuları duruma tepki gösterdi.

Mersin'in Yenişehir ilçesine bağlı Esenbağlar Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 209 dönümlük ormanlık alan "orman vasfı yok" denilerek Mezitli Belediyesi tarafından imara açıldı. Mülkiyeti Orman Su İşleri Bakanlığı'na ait olan 209 dönümlük alanda sera ve zeytin ağaçları bulunuyor. Belediye, alanda eğitim kampüsü ve bilim sanat merkezi gibi yapılar inşa etmek istiyor. Alanın imara açılmasına tepki gösteren mahalle sakinleri ile Mersin Doğa ve Çevreciler Derneği (MER-ÇED) üyeleri, Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde basın toplantısı yaptı.

Toplantıda söz alan mahalleliden Osman Göçmen, 209 dönümlük araziden sadece yüzde 10'luk kısmının orman vasfını yitirdiğini belirterek, imara açılan ormanlık alanda zeytincilik ve seracılık yapıldığını aktardı. Göçmen, buradaki tarımın bölge halkının başlıca geçim kaynağı olduğunu söyleyerek, "Orman alanı bölgenin akciğeridir" dedi.

Eğitim ve bilime karşı olmadıklarını fakat alanın "orman vasfı yok" denilerek imara açılmasına ve zeytin ağaçlarının kesilmesine karşı olduklarını belirten Göçmen, şöyle dedi: "Bölgenin imara açılarak zeytinliklerin kesilmesine, bölgede geçimini bu arazide sağlayan yurttaşlar olarak bölgenin betonlaşmasına karşıyız. Mevcut yeşil ve tarım alanlarının korunmasını ve yapılan bu projeden yurttaşların zarar görmesini istemiyoruz."

Mahalle sakinlerinden Hasan Hüseyin Zopalı da yıllarca bölgede yaşadığını ve bugüne kadar hiçbir devlet yetkililerinden yardım alamadıklarını aktardı. Devlet yetkililerine seslenen Zopalı, "Sorarım size bir yurttaşın ekmeğini elinden alırsanız, içme suyunu elinden alırsanız, evini de yıkarsanız bu kişi artık ne yapar nereye sığınır? Bugüne kadar kimselerden yardım görmedik" diye konuştu.

MERÇED Başkanı Sebahat Aslan ise bölge halkının yaşadığı sıkıntı ve doğa için mücadele edeceklerini söyledi.