ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

BBC'ye konuşan Erdoğan: Tutuklu 2 gazeteci var

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, BBC'ye verdiği röportajda tutuklu gazeteci sayısının 160 değil 2 olduğunu öne sürdü.

Etkin Haber Ajansı / 12 Temmuz 2017 Çarşamba, 11:28

HABER MERKEZİ- Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıl dönümü öncesi BBC'ye verdiği röportajda Türkiye'de hapiste 2 gazeteci olduğu söyledi.

İstanbul'da BBC'nin HARDtalk programından Zainab Badawi'ye konuşan Erdoğan, tutuklu gazetecilerle ilgili bir soru üzerine, hapiste "gerçek manada gazeteci sıfatıyla" iki kişinin bulunduğunu belirtti.

BBC Türkçe'nin yansıttığı habere göre Erdoğan basın özgürlüğüyle ilgili soruya şu yanıtı verdi: "Şu anda içeride olanların gazetecilik sıfatı yok. Bunlar ya terör örgütüyle beraber hareket etmişlerdir, ya silah bulundurmaktan içeri girmişlerdir, ya da birçok yerlerde bankamatikleri kırmışlar, buraları soymuşlardır. Ama ceplerinde bir sarı basın kartı değil, gazeteci kartı vardır. Bununla beraber de kendilerinin gazeteci olduğunu iddia etmişlerdir. Ve şu anda da sizin ifade ettiğiniz şekilde 170 tane gazeteci falan içeride yok, bunların hepsi yalan. Böyle bir şey söz konusu değil. Bunların defaatle açıklamalarını yaptık ve şu anda gerçek manada gazeteci sıfatıyla içeride iki kişi var. Bunun dışında böyle bir şey söz konusu değil. Bu yalanlarla da dünyayı kandırmayalım."

Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın (TGS) verilerine göre Türkiye'de 160 gazeteci hapiste. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise Şubat ayında bir soru önergesine verdiği yanıtta hapishanelerde 30 tutuklu gazeteci olduğunu söylemişti.