ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Samandağ Evvel Temmuz Festivali başladı

Geleneksel Samandağ Evvel Temmuz Festivali'nin bu yıl 18’incisi Samandağ sahilinde Grup Abdal'ın sahne alması ile başladı.

Etkin Haber Ajansı / 12 Temmuz 2017 Çarşamba, 12:20

HATAY- 18. Samandağ Evvel Temmuz Festivali başladı. Samandağ Kalkınma Derneği ve Akdeniz Kütür Derneği tarafından 11-14 Temmuz tarihleri arasında gündüz ve gece etkinlikleri şeklinde düzenlenen festivalde paneller, seminerler ve konserler gerçekleşecek.

Hatay'ın Samandağ ilçesinde bulunan sahil şeridinde yapılan festival açılışına demokratik kitle örgütlerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Festival alanına stantlar açılırken, stantlarda açlık grevinde bulunan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın durumuna dikkat çekilen pankartlar asıldı.

Festival yerel müzik guruplarının sahne alması ile başladı. Kısa müzik dinletisinin ardından açılış konuşmasını yapan Festival Tertip Komitesi üyesi Hakan Sönmez, açlık grevinde bulunan Gülmen ve Özakça'nın durumuna dikkat çekerek, insanların korkmadan konuşabildiği günlerin bir an önce gelebilmesini diledi. Türkiye'de güzel günlerin yakın olduğunu söyleyen Sönmez, bunun için herkesin daha fazla mücadele etmesi gerektiğini kaydetti.

POLİSİN GÜLMEN VE ÖZAKÇA TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜ

Alanda bulunan polisin Devrimci Parti Hatay İl Örgütü tarafından hazırlanan ve üzerinde Özakça ve Gülmen'in resimlerinin bulunduğu "OHAL'e, KHK'lere diz çökmeyenler kazanacak" yazılı pankartı yırtması kısa süreli gerginliğe neden oldu. Polisin "Haddinizi bilin" demesi dikkat çekti.

Açılış konuşması ardından Kürdistan kentlerinde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarında yaşamını yitirenler anısına şiirler okundu.

Festivalin ilk günü Grup Abdal'ın sahne almasıyla son buldu.