ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KKÖ-Kürdistan: Şehid Nudem Maraş ölümsüzdür

MLKP/KKÖ-Kürdistan, 1995 Gazi ayaklanması sırasında, 1 Mayıs Mahallesi'nde yaşamını yitiren MLKP taraftarı İsmihan Yüksel'in kızı, YJA-Star gerillası Türkan Yüksel'i anarak, "Özgür Kürdistan, özgür Kürt kadını yaratma tutkusunu yaşatacağız. Türkiye, Kürdistan, Ortadoğu devrimine olan inancının ve bunun zaferi için ortaya koyduğu emektar, bilge devrimciliğinin izinden gideceğiz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Temmuz 2017 Çarşamba, 18:47

HABER MERKEZİ- Marksist Leninist Komünist Parti/ Komünist Kadın Örgütü- Kürdistan, Nisan ayında Türk ordusunun Botan'a bağlı Kato Jirka alanında yürüttüğü operasyon sırasında çıkan çatışmada yaşamını yitiren YJA-Star gerillaları Türkan Yüksel (Nudem Maraş) ve Şükran Kaçar'ı (Hevi Sorxwin) andı.

"Şehid Nudem Maraş ölümsüzdür!" başlıklı bir mesaj yayımlayan MLKP/KKÖ-Kürdistan, "Kadın özgürlük mücadelemize tutkuyla bağlı, aklı aydınlık, yüreği asi ve özgür bir yoldaş güzeli daha ölümsüzleşti. HPG ve YJA STAR güçlerinin, 22-26 Nisan 2017 tarihinde, Kato Jirka'da sömürgeci faşist Türk devletinin askeri güçleriyle girdikleri çatışmada, Nudem Maraş ve Hêvî Sorxîn yoldaşlar şehit düştüler. 1995 yılında, İstanbul Gazi ayaklanmasında Ümraniye 1 Mayıs mahallesinde şehit düşen Partimiz MLKP taraftarı İsmihan Yüksel yoldaşımızın kızı olan Türkan Yüksel (Nudem Maraş) yoldaş ve diğer özgürlük savaşçıları, sömürgeci faşist diktatörlüğe ve Tayyip Erdoğan diktatörlüğüne, Kürdistan'da gerçekleştirdikleri saldırıların her birinin güçlü karşılıklar bulacağını, bedelinin ağır olacağını pratikleriyle göstermişlerdir. Düşman güçleri bilsin ki, tüm kurum ve şahısları, dağlarımız ve kentlerimizi savunan, feda ruhu ve eylem bilincini kuşanmış, devrimci, komünist gerillaların gazabından kurtulamayacaktır" dedi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "Kürdistan MLKP/KKÖ olarak, özgür dağlarda birleşik devrimimizin ve kadın özgürlük mücadelemizin sorunlarına çözümler üreten, kadın yoldaşlığına yeni bir nitelik katan paylaşımlarımızda Nudem yoldaşı saygıyla anacağız. Nudem yoldaşın Türkiye, Bakur kentlerinden, Medya Savunma Alanlarına ve ardından Bakur Kürdistan Botan dağlarına götüren örgütlü, adanmış duruşunu, özgür Kürdistan, özgür Kürt kadını yaratma tutkusunu yaşatacağız. Türkiye, Kürdistan, Ortadoğu devrimine olan inancının ve bunun zaferi için ortaya koyduğu emektar, bilge devrimciliğinin izinden gideceğiz. Ezilen kadınlar ve farklı cinsel kimlikler, halklarımız, özgürlük, eşitlik, adalet günlerinde buluşacak, özgür kadının ve yeni insanın bugünden inşacısı olan şehitlerimizin idealleri mutlaka zaferle taçlandırılacaktır. Özgürlüğüne tutkulu kadınları, devrim mücadelemizi büyütmek için gerilla saflarına katılmaya, Nudem yoldaş şahsında tüm şehitlerimizin mirasına sahip çıkmaya çağırıyoruz. YJA STAR'dan yoldaşlarımızın, değerli Yüksel ailesinin ve Kürt halkımızın başı sağ olsun.

Şehîdên Şoreşê Bê Mirinin!
Bijî Şoreşa Jinê!"