ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Pazar'da taş ocağı çalışmalarına başlandı

Rize Pazar'da köylülerin tüm itirazlarına rağmen taş ocağı için çalışmalar başlatıldı. İş makineleri kolluk kuvvetlerinin korumasıyla sahaya girdi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Temmuz 2017 Salı, 18:15

RİZE- Rize-Artvin Havalimanı için açılması planlanan taş ocağının çalışmaları köylülerin itirazına rağmen başladı. İş makineleri sahaya girdi.

Rize-Artvin Havalimanı, 88.5 milyon ton taş dolgu üzerine inşa edilecek. Dolgu malzemesi için Pazar İlçesi Yeşilköy Köyü'nde taş ocağı kurulması kararı alındı. Bunun için Bakanlar Kurulu kararıyla acele kamulaştırma yapıldı. Ancak bölge halkı, köylerinde taş ocağı istemiyor. Daha önce eylemler yaparak, acele kamulaştırma kararının kaldırılmasını isteyen köylüler, bugün de iş makinelerinin köye gelmesiyle birlikte nöbete başladı.

"Köyümüze, suyumuza, toprağımıza, yaşam alanlarımıza sahip çıkıyoruz" pankartı açan köylüler, iş makinelerinin geri çekilmesini istedi. Jandarma ve polis köylülerin önüne barikat kurarken, Kaymakam ile yapılan görüşmelerden de sonuç çıkmadı. Köylülerin talepleri kabul edilmedi.

Saatler süren bekleyişin ardından taş ocağı sahası polis barikatı ile koruma altını alınıp iş makineleri çalışmaya başladı. Köylülerin geçişine izin verilmedi.

Bu arada, yaşanan gerginlik sırasında köylülerden İbrahim Karaca gözaltına alındı. Karaca'nın yarın savcılığa çıkarılacağı belirtildi.

Karadeniz İsyandadır, iş makinelerinin kolluk kuvvetlerinin koruması eşliğinde nasıl çalışmaya başladığını böyle görüntüledi: