ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kafkasör Festivali'nde Cerattepe protesto edildi

Artvin'in Kafkasör Yaylası'nda düzenlenen 37. Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali'nin son gününde, yaşam savunucuları "Madene Hayır" diyerek Cerattepe mevkiindeki maden çalışmalarını protesto etti.

Etkin Haber Ajansı / 02 Temmuz 2017 Pazar, 17:24

ARTVİN- Artvin Belediyesi ve Geleneksel Boğa Güreşlerini Yaşatma ve Yayları Koruma Derneği, Kafkasör Yaylası'nda 37. Artvin Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali düzenledi.

CERATTEPE'DEN VAZGEÇMEYECEĞİZ

Festivalin son gününde Kafkasör Yaylası ve Cerattepe mevkiindeki madencilik faaliyetlerine karşı mücadele veren Yeşil Artvin Derneği üyeleri, "Madene Hayır" yazılı tişörtlerle ve "Cerattepe'den vazgeçmeyeceğiz" yazılı pankartla katıldı. Yaşam savunucuları "Madene hayır" sloganları attığı sırada müzik yayınının sesi yükseltildi.

ARTVİN BELEDİYE BAŞKANI PROTESTO EDİLDİ

Yaşam savunucularına seslenen Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, "Kafkasör boğa güreşleri dünya markasıdır. Festivale gölge düşürmeyin, vereceğiniz mesajı verdiniz" dedi ve pankartı kaldırmalarını istedi. Yaşam savunucuları bunun üzerine Belediye Başkanı Kocatepe'yi ıslıklarla ve yuhalayarak protesto etti. Bir süre maden karşıtı slogan atan kitle daha sonra tribünden indi.

'TEPKİMİZ DE MÜCADELEMİZ DE SÜRECEK'

Eylem sonrası açıklama yapan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, yöre halkının 25 yıldır yaşamsal bir mücadele verdiğini ve yaptıkları her eylemin yasal olduğunu söyledi. Boğa güreşlerinin yapıldığı alanın 500 metre ilerisinde rezerv alanı olduğunu hatırlatan Karahan, "Bu maden çıkarılırsa ne Artvin kalacak, ne de geleneksel boğa güreşleri. Boğa güreşlerinin amacı barıştır. Artvin halkının bütün eylemleri barıştan yanadır. Şirket çalışmalarına başladı. Biz de masumane tepkimizi dile getirdik. Henüz mahkeme kararları sona ermeden şirket devletin güvenlik güçleri eşliğinde pervasızca çalışıyor. Tepkimizde, mücadelemizde sürecek. Başka yaşam alanımız yok. Sonuna kadar haklıyız ve kazanacağız" diye konuştu.