ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Yeni istihdam yok, teknolojik yatırım yok, aşırı çalıştırma var

2014-2017 yılları arasında sanayi istihdamı 20 bin kişi azalırken, sanayi üretimi yüzde 12,6 oranında arttı. DİSK-AR'a göre bu artış, işçilerin daha yoğun ve aşırı çalıştırılmasından kaynaklanıyor. DİSK-AR, "Yeni istihdam yok, yeni teknolojik yatırım yok, aşırı çalıştırma var" diyor.

Etkin Haber Ajansı / 21 Haziran 2017 Çarşamba, 12:26

İSTANBUL- Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), TÜİK'in yayınladığı sanayi üretimi ve istihdam verilerini değerlenirdi.

TÜİK'in açıkladığı verilere göre, sanayide istihdam azalmasına rağmen üretimde büyüme yaşandığı görülüyor.

TÜİK Hane Halkı İşgücü verilerine göre Mart 2014 döneminde 5 milyon 365 bin olan sanayi istihdamı, Mart 2015'de 5 milyon 307 bin, Mart 2016'da 5 milyon 295 bin, Mart 2017'de ise 5 milyon 345 bin olarak gerçekleşti. Yani 2014-2017 yılları arasında sanayi istihdamında net 20 bin kişilik azalma yaşandı.

DİSK-AR, sanayi istihdamındaki bu azalmaya rağmen büyüme oranlarındaki artışın son derece çarpıcı olduğuna dikkat çekti. 2014 yılında 100 olan sanayi üretim endeksi son dört yılda düzenli biçimde artış gösterdi. Sanayide son dört yılda yaşanan üretim artışı yüzde 13'e yaklaştı.

ARTIŞ İŞÇİLERİN ÜZERİNDEN GERÇEKLEŞİYOR

"İstihdamda düşüş yaşanırken üretim artışının sebebi nedir?" sorusuna yanıt veren DİSK-AR, "Bunun iki sebebi olabilir: Makine-teçhizat (teknoloji) yatırımlarındaki artış veya mevcut istihdamın daha yoğun ve aşırı kullanımı" dedi. Ancak, bu artışın makine-teçhizat yatırımından kaynaklanmadığı, üstelik yatırımlarda yüzde 10'luk bir daralma olduğu kaydedildi.

DİSK-AR, "Bu veriler net bir biçimde üretim artışının işçilerin üzerinden gerçekleştiğini gösteriyor. İstihdam artışı bir yana işçi sayısı azalmasına rağmen üretim artmaktadır. Bu 'mucizevi' büyümenin arkasında yatan gerçek işçilerin daha yoğun ve aşırı çalıştırılmasıdır. Bu yoğun ve aşırı çalıştırmanın, iş kazalarını, iş cinayetlerini ve meslek hastalıklarını artırdığı bilinmektedir. Türkiye sanayisi istihdama faydası olmayan, işçinin daha yoğun çalıştırılması ve sömürülmesine dayanan bir büyüme süreci yaşamaktadır" dedi.

Hükümetin teşviklerine rağmen sanayide istihdam daralması yaşandığına dikkat çeken DİSK-AR, şöyle devam etti: "Üretimde yaşanan artışın istihdama da yansıması için:
-Çalışma saatlerinin düşürülmesi,
-Aşırı çalıştırılma uygulamalarına son verilmesi,
-İşçilerin çalışma koşullarının işçi sağlığı ve iş güvenliği kurallarına uygun hale getirilmesi gereklidir."