ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

DİSK-AR: Türkiye'de işçinin sömürülmesiyle sanayide büyüme yaşandı

DİSK-AR'ın "Sanayide İstihdamsız Büyüme" raporuna göre; yeni istihdam, yeni teknolojik yatırımların olmamasına rağmen işçilerin aşırı çalışması ve sömürülmesinden dolayı büyümenin gerçekleştiği belirtildi.

Etkin Haber Ajansı / 20 Haziran 2017 Salı, 10:17

İSTANBUL- Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), sanayide büyüme ve istihdam verilerine yer verdiği "Sanayide İstihdamsız Büyüme" raporunu açıkladı.

TÜİK tarafından 15 Haziran 2017 tarihinde açıklanan Mart 2017 dönemi Hane Halkı İşgücü İstatistikleri ile 8 Haziran 2017 tarihinde açıklanan Sanayi Üretim Endeksi İstatistikleri verileri karşılaştırıldığında sanayide istihdam azalmasına rağmen üretimde büyüme yaşandığının ortaya çıkığını kaydeden DİSK-AR, "TÜİK Hane Halkı İşgücü verilerine göre Mart 2014 tarihinde 5 milyon 365 bin olan sanayi istihdamı, Mart 2015'te 5 milyon 307 bin, Mart 2016'da 5 milyon 295 bin ve Mart 2017'de ise 5 milyon 345 bin olarak gerçekleşti. Böylece bu dönem içinde istihdamda artış yaşanması bir yana, 70 bine varan düşüşler yaşandı. 2014-2017 arasında dönem toplamında ise sanayi istihdamında net 20 bin kişilik azalma yaşandı. İstihdamdaki değişim 2014 yılı 100 kabul edilirse yıllar itibariyle 2015'te yüzde 1,1, 2016'da yüzde 1,3 ve 2017'de yüzde 0,4'lük bir azalma anlamına geliyor" dedi.

Sanayi istihdamında yaşanan bu azalmaya rağmen büyüme oranlarındaki artışın ise son derece çarpıcı olduğunu vurgulayan DİSK-AR, 2014 yılında 100 olan sanayi üretim endeksi son dört yılda düzenli biçimde artış gösterdiğini belirtti. DİSK-AR, "Sanayi üretimi 2014 yılına göre 2015 yılında yüzde 4,9, 2016 yılında yüzde 9,8 ve 2017 yılında ise yüzde 12,6 artış gösterdi. Böylece sanayi istihdamı düşerken sanayide son dört yılda yaşanan üretim artışı yüzde 13'e yaklaşmış oldu" diye kaydetti.

'İSTİHDAMDA DÜŞÜŞ YAŞANIRKEN ÜRETİM ARTIŞININ SEBEBİ NEDİR?'

"İstihdamda düşüş yaşanırken üretim artışının sebebi nedir?" diye soran DİSK-AR, "Bunun iki sebebi olabilir: Makine-teçhizat (teknoloji) yatırımlarındaki artış veya mevcut istihdamın daha yoğun ve aşırı kullanımı. İstihdam artışı yaşanmaksızın üretimde meydana gelen artışın nedenini irdelediğimizde bu artışın makine-teçhizat yatırımından (teknolojik yenilenmeden) kaynaklanmadığı anlaşılıyor" diye belirtti.

TÜİK'in Dönemsel Gayri Safi Yurt İçi Hasıla 1. Çeyrek sonuçlarına göre; 2016-2017 döneminde makine-teçhizat yatırımlarında yüzde 10 oranında daralma yaşandığını ifade eden DİSK-AR, "2016 ilk çeyreğinde 100 olan makine-teçhizat yatırımları endeksi 2017'nin ilk çeyreğinde 89,9'a geriledi. Bu veriler net bir biçimde üretim artışının işçilerin üzerinden gerçekleştiğini gösteriyor" dedi.

TÜRKİYE'DE İŞÇİNİN SÖMÜRÜLMESİYLE BÜYÜME YAŞANMIŞTIR

DİSK-AR, "İstihdam artışı bir yana, işçi sayısı azalmasına rağmen üretim artmaktadır. Bu 'mucizevi' büyümenin arkasında yatan gerçek işçilerin daha yoğun ve aşırı çalıştırılmasıdır. Makine-teçhizat yatırımları ve istihdam gerilerken üretimin artması ancak bir şekilde mümkün olabilir: İşçilerin daha yoğun ve aşırı çalıştırılması. Bu yoğun ve aşırı çalıştırmanın, iş kazalarını, iş cinayetlerini ve meslek hastalıklarını artırdığı bilinmektedir. Türkiye sanayisi istihdama faydası olmayan, işçinin daha yoğun çalıştırılması ve sömürülmesine dayanan bir büyüme süreci yaşamaktadır" diye belirtti.

İSTİHDAM ARTIŞI DEĞİL, DARALMASI YAŞANIYOR

İstihdam seferberliği iddiaları ve teşviklerine rağmen sanayide son dört yılda istihdam artışı değil, istihdam daralması yaşandığını vurgulayan DİSK-AR, "Ancak istihdamda yaşanan bu durgunluk ve daralmanın sanayi üretiminde düşüşe yol açmadığı tersine sanayi üretiminin arttığı görülmektedir" dedi.