ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

BEKSAV Direniş Günleri direniş alanlarında

BEKSAV Direniş Günleri, İzmir ve Ankara'nın ardından İstanbul'da bugün start aldı. "Tarihi direnenler yapar" sloganıyla düzenlenen festival iki gün sürecek. İlk etkinlikler KHK ihraçlarına karşı direnişlerin sürdüğü Kadıköy ve Bakırköy'deydi. Tiyatro emekçileri oyunlarını 101 gündür açlık grevinde olan Nuriye ve Semih'e atfetti.

Etkin Haber Ajansı / 17 Haziran 2017 Cumartesi, 17:24

İSTANBUL- Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı'nın (BEKSAV) düzenlediği İstanbul Direniş Günleri bugün başladı. "Tarihi direnenler yapar" sloganıyla düzenlenen iki günlük festival, direniş alanlarına taşındı.

KESK üyelerinin Kadıköy ve Bakırköy'de KHK ihraçlarına karşı sürdürdüğü oturma eylemlerine katılan BEKSAV'a bağlı müzik ve tiyatro ekipleri, direnişlere destek verdi. Kadıköy'de KESK üyeleri, Altıyol'da buluşurken, BEKSAV Müzik Topluluğu müzisyenleri ve Erkut Küçükşahin, "Direniş Günleri Festivali İstanbul. Tarihi direnenler yapar" yazılı pankart açarak sloganlarla eylem alanına geldi.

Eylemde ilk olarak KESK adına bir konuşma yapan Hüseyin Demir, OHAL'in kaldırılmasını, KHK'ların geri çekilmesini ve işlerine iade edilmelerini talep etti. Demir, açlık grevinin 101. gününde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın da derhal serbest bırakılarak taleplerinin karşılanması çağrısı yaptı.

BEKSAV adına konuşan İnan Söker, Direniş Festivali'ni İzmir ve Ankara'dan sonra bugün İstanbul'da düzenlediklerini söyledi. Ankara ve İzmir'de de KHK'larla ihraç edilen ve işlerine geri dönme mücadelesi veren emekçilerin yanında olduklarını ifade eden Söker, "Bedenlerini açlığa yatıran iki güzel insanı selamlıyoruz" diye konuştu. Söker, sözlerini "Direne direne kazanacağız" sloganıyla tamamlarken, BEKSAV'ın müzik dinletisi çevredekilerin yoğun ilgisini çekti.

Direnişteki KESK'liler, şarkılar eşliğinde halay çekti.

'FESTİVALİ SOKAKTA DİRENENLERLE YAPMAK İSTEDİK'

Bakırköy'de ise Tiyatroj, Yenikapı Tiyatrosu ve Tiyatro İmge sokak tiyatrosu ile ihraç edilen KESK'lilere destek verdi. "Direniş Günleri Festivali İstanbul. Tarihi direnenler yapar" yazılı pankart ve sloganlarla 17 haftadır direnişin sürdüğü Özgürlük Meydanı'na geldi.

Çevredekilerin yoğun ilgi gösterdiği tiyatro oyunlarının ardından söz alan BEKSAV Başkanı Kenan Ağbulut, tarihi direnenlerin yaptığı söyledi ve ekledi: "Bu Baba İshaklardan Şeyh Bedrettinlere hep böyle gelmiştir. Direniş Günleri Festivali'ni sokak oyunlarıyla, sokakta direnenlerle yapmak istedik. Bu yüzden buradayız. Bugünkü oyunumuzu 101 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'ya atfediyoruz."

Ağbulut'un konuşmasının ardından direniş halayları çekildi.

DİRENİŞ GÜNLERİ FESTİVALİ KADIKÖY'DE DEVAM EDECEK

İstanbul Direniş Günleri Festivali, akşam saatlerinde Kadıköy'de devam edecek. Tiyatro grupları, saat 18.00'da Kadıköy Bahariye Caddesi'nde sokak oyunlarını sergileyecek. Yine Kadıköy'de saat 19.00'da sokak konseri düzenlenecek.

Festival kapsamında yarın saat 14.00'da Alibeyköy Dersim Dernekleri'nde araştırmacı yazar Hasan Ateş, araştırmacı yazar Erdem Çevik, BEKSAV Koordinatörü Şahin Tümütlü ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği MYK üyesi Songül Tunçdemir'in konuşmacı olacağı "Alevilik Direniş Tarih Yazımı" başlıklı panel düzenlenecek. Panelin ardından saat 17.00'da Alibeyköy Karadolap'ta sokak tiyatrosu sergilenecek.