ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Eğitim Sen'den İTÜ Rektörlüğü'ne kınama

İTÜ'de 4 üyelerine hukuksuz disiplin cezaları verildiğini belirten Eğitim Sen 6 No'lu Üniversiteler Şubesi, cezaların derhal geri çekilmesini istedi.

Etkin Haber Ajansı / 14 Haziran 2017 Çarşamba, 11:06

İSTANBUL- Eğitim Sen İstanbul 6 No'lu Üniversiteler Şubesi, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde hukuksuz soruşturma ve cezalara tepki gösterdi.

Eğitim Sen, yazılı açıklamasında, OHAL düzeni ve KHK'ların Türkiye'nin var olan bütün kanunilik alışkanlıklarını yerle bir ettiği gibi, kamu kurumlarındaki idarecilerin kendilerini hiçbir hakkaniyet, adalet ve hukukiluk ilkesine bağlı hissetmeden kurumlarını keyfi bir biçimde yönetmelerinin önünü açtığını belirtti.

15 Temmuz sonrası kamu idaresinde baskı ve hukuksuzluğa dayalı bir düzen tesis edilmeye çalışıldığı belirtilen açıklamada, sendika üye ve yöneticilerinin hukuksuz disiplin soruşturmalarıyla yüz yüze olduğu kaydedildi.

Açıklamada, öğrencilerin KHK mağduru bilim emekçileriyle dayanışmak için düzenlediği bir etkinliği izleyen dört Eğitim Sen üyesine soruşturma açıldığı, iddia edilen fiillerle ve o gün etkinlikte olan bitenle bağdaşmayacak bir biçimde maaştan kesme ve uyarma cezaları verildiği aktarıldı.

İTÜ Rektörlüğünü cezaları derhal geri çekmeye çağıran Eğitim Sen, "Bugüne kadar olduğu gibi üniversite emekçilerinin ve öğrencilerin ifade özgürlüğünün ve demokratik muhalefet hakkının savunucusu olmaya devam edeceğiz" dedi.