ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Direniş Günleri Festivali'nde 2. gün

İzmir Direniş Günleri Festivali'nin ikinci gününde tiyatro emekçileri tüm gün sokakta oyunlarını sergiledi. Direnişteki kamu emekçilerini ziyaret eden tiyatrocular, dayanışmanın önemine dikkat çekti.

Etkin Haber Ajansı / 10 Haziran 2017 Cumartesi, 20:22

İZMİR- Bilim Eğitim Estetik Kültür ve Araştırmalar Vakfı'nın (BEKSAV) organize ettiği Direniş Günleri Festivali ikinci gününde devam ediyor.

"Tarihi direnenler yapar" şiarıyla düzenlenen festival kapsamında OHAL KHK'sıyla kapatılan Yenikapı Tiyatrosu Metin Altıok Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapıldı. Burada konuşan BEKSAV koordinatörü Şahin Tümüklü, "Burada ezilenlerin, emekçilerin mücadelesinden taraf olan Yenikapı Tiyatrosu'nun kapatılması tek amacı, iktidarların egemenliğini devam ettirmek" dedi.

OHAL ve KHK'ların bir faşizm biçimi olarak muhalefeti susturmaya çalıştığını söyleyen Tümüklü, bu ezilenlerin ideolojik damarının yok edilmeye çalışıldığını kaydetti.

KAPATILMAMIZ SANATIMIZI ENGELLEMEDİ DAHA DA YÜKSELTTİ

Yenikapı Tiyatrosu emekçilerinden Ensar Albağlar ise kapatılmalarının devrimci sanatı engellemek bir yerine de daha güçlenmesini sağladığına dikkat çekti. "Biz bu saldırıların ardından daha da yükseldik ve daha da güçlü çıktık" diyen Albağlar, Mayıs ayının en yoğun dönemleri olduğunu söyledi.

Avrupa'dan Iğdır'a yaptıkları turnelere işaret eden Albağlar, "Tiyatro emekçileri olarak gerek Uluslar arası platformdan, Türkiye'nin bir ucuna çalışmalarımız etkin bir şekilde devam ediyor. Devrimci sanat engellenemez" ifadesini kullandı.

Açıklamanın ardından, sokak tiyatrosu sergilendi.

Daha sonra bando eşliğinde Alsancak'ta bulunan Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde yürüyüş düzenlendi. Tiyatro emekçileri yürüyüş sırasında yine sokak oyunlarını oynadı.

Ondan sonra bir oyun oynandı. Yeni kapı oynadı. Tiyatro emekçileri gün içinde Konak Kemeraltı'nda da oyunlarına devam etti.

KAMU EMEKÇİLERİNE ZİYARET

Tiyatro emekçileri, OHAL KHK'sıyla ihraç edilen ve tutuklanmalarının ardından açlık grevi direnişine hapishanede de devam eden akademisyen Nuriyel Gülmen ile öğretmen Semih Özakça'yla dayanışmak için düzenlenen eyleme katıldı.

Bornova Küçükpark'ta devam eden eylemde konuşan tiyatro emekçileri Nuriye ve Semih başta olmak üzere direnen kamu emekçilerinin yanında olacaklarını vurguladı.

Konuşmaların ardından, Tiyatroj ve Tiyatro İmge oyunlarını sahneledi. BEKSAV müzik topluluğu konser verdi.

Direniş Günleri Festivali'nin ikinci günü etkinlikleri Alsancak'ta sergilenecek sokak oyunlarıyla sona erecek.