ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Sistem sınıfta kaldı' diyen liseliler karnelerini yaktı

Sistemin dayattığı eğitim politikasını reddeden liseliler, verilen karnelerin çürümüş sistemin bir aynası olduğunu dile getirdi. Geleceklerini eleme sınavlarında değil; sokakta, barikat başında mücadeleyle kazanacaklarını söyleyen liseliler, karnelerini yakarak AKP/Saray iktidarının dayattığı eğitimi protesto etti.

Etkin Haber Ajansı / 09 Haziran 2017 Cuma, 17:27

İSTANBUL- Liseliler, AKP/Saray iktidarı ve MEB'in yanlış eğitim politikalarını, karne yakarak protesto etti.

Liseli Öğrenci Birliği (LÖB), Devrimci Liseli Birliği (DLB), Liseli Anarşist Faaliyet (LAF) ve Özgür Lise'nin çağrısıyla Kadıköy Süreyya Operası önünde biraraya gelen liseliler, "Karneler sizin gelecek bizim" yazılı pankartı açtı.

Devlet eliyle katledilen çocukların fotoğraflarını taşıyan liseliler, "Liseliler sokakta barikat başında" sloganıyla yürüyüşe başladı. Gerici eğitim politikalarına tepki gösteren dövizler taşıyan liselilerin yürüyüşü polis tarafından engellenmeye çalışıldı. Liseliler, "Sizden izin alacak değiliz, yürüyüşümüzü gerçekleştireceğiz" diyerek yürüyüşlerini sürdürdü.

Yol boyunca katledilen çocukların isimlerini sayan liseliler, "Yaşıyor" diye haykırdı. Halka yönelik yapılan konuşmalarda eylemin çağrıcılarından olan LÖB üyelerinin Rakka şehidi Ayşe Deniz Karacagil'in fotoğrafını taşıdığı için hukuksuzca gözaltına alınarak, tutuklandıklarını kaydeden liseliler, "Yaşasın devrimci dayanışma" sloganını attı. LÖB'e yönelik bu saldırıyı devletin korkusu olarak tanımlayan liseliler, "Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz" dedi.

OHAL KHK'sıyla ihraç edilmelerini direnişleriyle karşılayan ve açlık grevinin 93. gününde olan eğitimci Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın meşru direnişini de selamlayan liselilerin, "Nuriye, Semih yalnız değildir" sloganını Kadıköy halkı alkışlarla destekledi.

'EĞİTİM SİSTEMİNDE GÖRÜNEN TACİZ, TECAVÜZ, İSTİSMARDIR'

Yürüyüşlerin Kadıköy Khalkedon Meydanı'nda sonlandıran liseliler burada basın açıklaması yaptı. Kurumlar adına ortak hazırlanan basın metninde, katil devletten alacakları bir not olmadığını vurguladı. "Eğitim sisteminin bir dönem boyunca karnesine baktığımızda görünen şey taciz, tecavüz, istismardır" diyen liseliler, bugün verilen karnelerin çürümüş eğitim sisteminin aynası olduğunu söyledi.

Devlete seslenen liseliler şöyle devam etti: "Verdiğiniz karneler sizin olsun, gelecek bizim. Bizleri okullarda geleceksizliğe mahkum eden bu sisteme karşı, geleceğimizi sokakta, boykotlarda kazanacağımızı biliyoruz ve geleceğimizi kazanmak için tüm arkadaşlarımızı mücadeleyi büyütmeye, sesimizi yükseltmeye çağırıyoruz. Sesimizi yükseltiyoruz. Çünkü bu sistem adaletsizdir. Stajyerlik adı altında bizleri ücretsiz köleye dönüştürüyorlar. Eleme sınavları arasında yaşamlarımızı öğütüyorlar. Her gün bir sıra arkadaşımızı daha stajda, atölyede, fabrikada katlediyorlar. Sesimizi yükseltiyoruz çünkü bizler geleceğimize sahip çıkıyoruz. Bu çürümüş sisteme karnesini biz veriyoruz. Sistem sınıfta kaldı, yıkılmaya mahkumdur."

Liseliler, eylemlerini reddettikleri sistemin karnelerini yakarak sonlandırdı.