ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Gözaltındaki sanığa mahkemeden yakalama kararı

İzmir'de YÖK protestosu nedeniyle yargılanan öğrencilerin davası başladı. Hakim, gözaltına olması nedeniyle duruşmaya gelmeyen bir öğrenci hakkında yakalama kararı verdi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Haziran 2017 Çarşamba, 20:18

İZMİR- İzmir'de 6 Kasım günü gençlik örgütleri tarafından düzenlenen YÖK protestosuna yönelik polis saldırısında gözaltına alınan 12 öğrenci hakkında "2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet" suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması bugün görüldü.

Karşıyaka Adliyesi 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuksuz sanıklar ile avukatları hazır bulunurken, başka bir dosyadan tutuklu bulunan Doğan Barış Halidi, Hasan Benli, Baran Toyam ve Enise İlin de duruşmaya getirildi.

İfade veren öğrenciler, 12 Eylül darbecileri tarafından kurulan YÖK'ü protesto etmek için demokratik haklarını kullandıklarını söyledi. Polisin kendilerine hiçbir uyarıda bulunmadan saldırdığını belirten öğrenciler, darp edilerek gözaltına alındıklarını ifade etti.

Avukatlar da barışçıl gösteride hiçbir şiddet olayı yaşanmadığını belirterek, yasadışı olanın polisin sert müdahalesi olduğunu söyledi. Müvekillerinin ifade özgürlüğünün de engellendiğini savunan avukatlar, beraatlerini talep etti.

İfadelerin ardından ara kararını açıklayan hakim Bayram Yılmaz, Lezgin Tekay isimli öğrenci ile başka bir dosya kapsamında gözaltında olan Ecem Selen hakkında "kaçma şüphesi" nedeniyle yakalama kararı çıkardı.

Duruşma 25 Eylül'e ertelendi.