ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Sanat ve Hayat yine dopdolu

47. sayısı okurla buluşan Sanat ve Hayat'ın merkezinde bilim ve onu yaratanların mücadelesi var.

Etkin Haber Ajansı / 06 Haziran 2017 Salı, 12:21

HABER MERKEZİ- Sanat ve Hayat dergisinin 47. sayısı çıktı. Yine dolu bir içerikle okurlarının karşısına çıkan derginin yedi bölümünde pek çok yazı, şiir, öykü ve deneme bulunuyor.

Her sayıda olduğu gibi bu sayıda da Kutsiye Bozoklar'dan bir yazıyla açılan derginin "Tartışma Kültürü" bölümünde bu kez tek bir yazı var. Yazının konusu, kilisenin tek tip tanrı anlayışına karşı çoğulculuğu savunan, iddialarından ve tavrından geri adım atmadığı için hapsedilen, işkence edilen, en sonunda da "ölürken propaganda yapabileceği" gerekçesiyle yakılarak öldürülen Giordano Bruno. Bu uzun makaleyi, derginin editörlerinden Şahin Tümüklü kaleme aldı.

"Mevsimler" bölümünde üç konu ele alındı. Nevin Doğan, Tevfik Fikret'in istibdat dönemindeki aydın tavrı ve dik duruşu, Bilgesu Erenus oyunları üzerinden değerlendiren bir yazı yazdı. Hakan Güngör, dergiye renk ve hareket katan bir üslupla kaleme aldığı yazısında Metin Erksan sinemasını konu edindi. Mevsimler'de yer alan son yazı Öykülem dergisi editörü Eyüp Tosun'a ait. Öykü dergiciliği ve öykücülük konusunda dair genişçe bir pencere açan bu yazıda Türkçe öykücülüğün seyri değerlendiriliyor.

Öykü ve şiirlerin ağırlıkta olduğu "Harman" bölümü, bu sayıda da dopdolu. Asım Gönen, Güneş Kara, denemeleriyle; Asım Gönen, Berdar Doğan, Tan Doğan, Feraşet Aydın, Ruşen Eşref ve Yusuf Turhallı şiirleriyle; Güllü Şimşek, Mesut Çeki, Sercan Üstündaş, Serkan Ece öyküleriyle; İbrahim Kamer ise masal derlemesiyle bu bölümde yer alıyor.

Çokdilli bir dergi olan Sanat ve Hayat'ın bu sayıdaki dilleri Kürtçe'nin Kırnaci lehçesi ve Abhazca.

"Çentik"in üç önemli konuğu var bu sayıda. Adıyamanlı bir Ermeni ailenin oğlu Misak Manuşyan, "Özgürlük" şiiriyle Paul Eluard ve içinden geçtiğimiz süreçte neler yaşadığımızı, yaşayacağımızı ve neler yapmamız gerektiğini sıralayan yazısı Wolfgang Borchert'in: "Sonra Yapılacak Tek Şey Var".

"Pano" bölümü, KHK ile kapatılan Yenikapı Tiyatrosu ile beraber oluşturulan Sanat ve Hayat'ın "Ayraç" bölümünde de yeni yayınlanan kitapların tanıtımına yer verildi.

HEDEF: 1000 ABONE 5000 OKUR

Bu arada, Sanat ve Hayat, daha fazla okura ulaşmak amacıyla bir abonelik kampanyası başlattı. Kültür sanat dergilerinden yaratıcılık, özgünlük ve derinlik bekleyenlerin adım atması beklenen kampanyanın hedefi bin abone, 5 bin okur.