ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Dünya Çevre Günü'nü kutlayamıyoruz'

Dünya Çevre Günü'nü kapitalizmin politikaları nedeniyle Türkiye halklarının kutlayamadığını söyleyen çevre savunucuları, halkların tarihi, kültürü ve sağlıkları için mücadele edeceklerini ifade etti.

Etkin Haber Ajansı / 05 Haziran 2017 Pazartesi, 17:12

İZMİR- Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ekoloji Komisyonu, 5 Haziran Dünya Çevre Günü'ne ilişkin açıklama yaptı. Yaşam hakkı savunucuları doğa için mücadele edeceklerini kaydetti.

Fuar kapısı önünde yapılan açıklamada, "Kapitalizm doğayı katlediyor" yazılı pankart açıldı. Basın metnini okuyan HDP İl Eşbaşkanı Gülay Bilici, Türkiye'de yaşayan halkların 5 Haziran'ı kutlayamadığını söyledi. Kapitalist üretim biçiminin soykırım politikalarının üstüne tekçi, inkarcı, imarcı zihniyet politikalarını dayattığı savaşların ekolojik yıkımları katmerleştirdiğini kaydeden Bilici, "Halkların yüzlerce yıldır bir arada yaşadığı, tarihsel, kültürel ve çevresel çeşitliliğin en gelişkin olduğu bu kadim topraklar şirketlerin iş makineleri-bacaları, devletin ve çetelerin savaş araçlarıyla katledilirken bizler, bu topraklarda yaşamın özgürlüğü için mücadele edenler Dünya Çevre Günü'nü kutlayamıyoruz" diye konuştu.

Çevre, tarih, kültür ve sağlıklarını korumak için şirketlerin, Saray'ın ve yandaşlarının tüm çabalarına, OHAL ve KHK'lara, yandaş mahkemelerin kararlarına rağmen mücadeleyi sürdüreceklerini dile getiren Bilici, şöyle devam etti: "Çünkü ormanlara, derelere, meralara, bahçelere düşen korlara avuçlarıyla su ve umut taşıyan halklar, yaralı hayvanları kucaklayan Nuh'un çocukları, zeytinleri yaşamın tümüne ait kılan Homeros, Gezi'den Hewsel'e Sur'a kadar direnenler bizi mücadeleye çağırıyor. Sur da zeytinlikler de meralar da kıyılar da Kültürpark da Körfez de halkındır. And olsun ki vermeyeceğiz, yıktırmayacağız."