ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

BİSAM: Mayıs ayında alım gücü yüzde 25 düştü

BİSAM, Mayıs ayına ilişkin Enflasyon ve Hayat Pahalılığı Dönem Raporu'na göre; asgari ücretin enflasyon karşısında mum gibi eridiği, alım gücünün ette yüzde 6, sebzede yüzde 25 azaldığını belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 05 Haziran 2017 Pazartesi, 14:54

İSTANBUL- Birleşik Metal-İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM), Mayıs ayına ilişkin Enflasyon ve Hayat Pahalılığı Dönem Raporu'nu açıkladı. Asgari ücretin enflasyon karşısında mum gibi eridiğini belirten BİSAM, alım gücünün ette yüzde 6, sebzede yüzde 25 azaldığını belirtti.

TÜİK tarafından yüzde 11,72 olarak açıklanan aylık enflasyon artışının, kendi hesabına çalışanlar için yüzde 12,55, yevmiyelilerde yüzde 12,16 olarak gerçekleştiğini belirten BİSAM, "En yoksul yüzde 20'lik dilim için yıllık enflasyona yüzde 12,2 olurken en zengin yüzde 20'lik dilim için bu oran yüzde 11,73 seviyesinde kaldı. Aylık enflasyonun en çok etkilediği kesim ise yüzde 0,61 ile gayrimenkul geliri ile geçinenler oldu" diye kaydetti.

ENFLASYON HESAPLAMASI YOKSULLAŞMAYI GİZLEDİ

TÜİK Tüketim Harcamaları İstatistikleri ve TÜİK Tüketici Fiyat Endeksi Harcama Gruplarına Göre Endeks Sonuçlarını kullanarak farklı gelir grupları için enflasyon hesaplaması yaptığının altını çizen BİSAM, bu hesaplamaya göre enflasyon çeşitli gelir ve tüketim grupları için farklı sonuçlar yarattığını vurguladı.

Buna göre; Mayıs 2003-Mayıs 2017 dönemleri arasında genel TÜFE yüzde 210 artış gösterirken bu oran düzenli ücretlilerde yüzde 235 oldu. Yevmiyeli çalışanlar için yüzde 253 oyurken, emekli aylığı ile geçinenlerde yüzde 241, Nüfusun en yoksul yüzde 20'lik kesimi için yüzde 246 oldu. En zengin yüzde 20'lik dilim için ise enflasyon yüzde 231 olarak gerçekleşti. BİSAM, "Buna göre enflasyon yoksulu daha fazla vurdu" dedi.

GİZLİ YOKSULLAŞMA YÜZDE 6 OLDU

BİSAM Mayıs 2003-Mayıs 2017 dönemlerine göre gizli yoksullaşma oranlarını da hesapladı. Gizli yoksullaşma genel enflasyon rakamları ile farklı grupların enflasyonlarının arasındaki farktan kaynaklanan ve kayıtlara yansımayan yoksullaşma düzeyini ortaya koyduğunu ifade eden BİSAM, "Buna göre son 14 yıllık dönemde (Mayıs 2003-Mayıs 2017) gizli yoksullaşmayı en yoğun olarak yaşayanlar, işteki duruma göre yüzde 12 ile 'Yevmiyeliler', mesleğe göre yüzde 11 ile 'Nitelik gerektirmeyen işlerde çalışanlar', temel gelir kaynağına göre yüzde 11 ile 'Diğer Transferlerle Geçinenler' oldu. Enflasyon nedeniyle yaşanan gizli yoksullaşma en yoksul yüzde 20 için yüzde 10 seviyesinde gerçekleşti. Buna karşın en zengin yüzde 20 için gizli yoksullaşma yüzde 6 oldu" diye belirtti.

ASGARİ ÜCRETLİNİN ALIM GÜCÜ YÜZDE 3,4 DÜŞTÜ

Asgari ücretin geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 7,9 artış göstererek Asgari Geçim İndirimi (AGİ) dâhil 1404 TL seviyesinde olduğunu buna karşın enflasyon oranı resmi olarak yüzde 11,72 olarak gerçekleştiğini kaydeden BİSAM, "Asgari ücret enflasyon karşısına alım gücünü bir yılda yüzde 3,4 seviyesinde kaybetti" dedi.

ÜCRET KAYIPLARI DERHAL GİDERİLMELİ

BİSAM, raporun sonuç kısmında şu ifadelere yer verdi:
"Enflasyondaki hareketler doğrudan doğruya alım gücüne etki eden bir role sahip. Kişinin kendi yaptığı harcama kalemlerindeki fiyat artışları (enflasyonu) ile resmi Tüketici Fiyat Endeksi arasındaki fark istatistiklere yansımayan bir yoksulluğa neden olmaktadır. Aynı zamanda sepete her yıl müdahaleye olanak tanıyan yöntem, sonuçların güvenilirliği açısından soru işaretlerine neden olmaktadır. Dar gelirli için ağırlığı son derece önemli olan kira ve gıdanın, sepetteki ağırlığının sistematik olarak azalması enflasyon verileri üzerinden yaşanan tartışmaları artırmaktadır. Ayrıca yüksek enflasyonlu günlere geri dönüş yaşandığı bu dönemde ücret kayıpları derhal giderilmelidir."

BİSAM, ücret kayıplarının giderilmesi için şunları sıraladı:
"-Ücret artışlarında dar gelirlileri dikkate alınacak ayrı bir endeks oluşturulmalıdır.
-Toplum tarafından yaygın olarak kullanılmadığı halde, yüksek değer taşıdığı için enflasyonu önemi oranda etkileyen ürünlerin mal sepetindeki ağırlığı gözden geçirilmeli, teknolojik gelişmeye koşut olarak fiyatları sürekli olarak gerileyen ürünler, sepetten çıkartılmalıdır.
-Her türlü sübjektif müdahaleye açık olan yıllık sepet değişiminden vaz geçilmeli. Sepetteki değişiklikler 5'er yıllık dönemler halinde gerçekleştirilmelidir.
-İstatistik konseyinin kapsamı genişletilerek emek örgütlerinin katılımı ve denetimi sağlanmalıdır.
-Hükümetin TÜİK'e müdahalesi anlamına gelecek yaklaşımlardan ve söylemlerden uzak durulmalıdır.
-Enflasyon hesaplamasında araştırma kapsamında belirtilen unsurlardan kaynaklı olarak yaşanan gelir kayıpları giderilmelidir.
-Asgari ücrete yapılan artışın enflasyon verilerinin gerisinde kalmasından kaynaklı yaşanan kayıplar derhal giderilmelidir."