ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Tiyatrocular oyunlarını Nuriye ve Semih'e adadı

"Tarihi direnenler yapar" sloganıyla yapılan Ankara Sokak Tiyatrosu Festivali'nde bugünkü oyunlar, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça başta olmak üzere OHAL ve KHK zulmüne karşı direnenler için oynandı.

Etkin Haber Ajansı / 04 Haziran 2017 Pazar, 18:42

ANKARA- Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV), bu yıl 2. Direniş Günleri kapsamında Ankara'da Sokak Tiyatrosu Festivali düzenliyor.

"Tarihi direnenler yapar" sloganıyla dün başlayan ve ilk günkü etkinlikleri Gezi direnişçilerine adayan tiyatrocular, ikinci gün oyunlarını açlık grevlerinin 89. gününde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça başta olmak üzere OHAL ve KHK zulmüne karşı direnenler için oynadı.

Yenikapı Tiyatrosu, Tiyatro İmge ve Tiyatroj oyuncularının ilk durağı Kuğulapark oldu. Daha sonra Sakarya Caddesi'nde oyunlarını oynayan tiyatrocular, polisin "saldırırız" tehditlerine rağmen geri çekilmedi. Sokak oyunlarına halkın ilgisi yoğun oldu.

Ardından 3 tiyatro grubu, İnsan Hakları Anıtı, Konur Sokak ve Meşrutiyet Caddesi girişi olmak üzere Yüksel Caddesi'nin 3 noktasında eşzamanlı olarak oyunlarını sergiledi. Acun Karadağ ile görüşerek dayanışma mesajlarını ileten tiyatroculardan bir grup direnişçilerin yanında kalırken, diğer gruplar Karanfil Sokak'ta oyunlarına devam etti.

Yüksel Caddesi'nde polisin direnişçilere yönelik saldırısından tiyatrocular da nasibini aldı.

Ankara Sokak Tiyatrosu Festivali bugünkü oyunlarla tamamlandı. BEKSAV Direniş Günleri 10-11 Haziran'da İzmir'de, 17-18 Haziran'da İstanbul'da sürecek. İstanbul ve İzmir'de festival kapsamında paneller, konserler, sokak orkestraları ve sokak tiyarosu gerçekleştirilecek.