ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Cebeci Öğrencileri: Okulumuzu savunmaya devam edeceğiz

Cebeci öğrencileri, okullarında yaşanan faşist saldırı ve saldırıya uğramalarına rağmen kendilerinin hedef alınmasına dair açıklama yayınladı.

Etkin Haber Ajansı / 04 Haziran 2017 Pazar, 10:40

ANKARA- Cebeci öğrencileri, okullarında yaşanan faşist saldırı ve saldırıya uğramalarına rağmen kendilerinin hedef alınmasına dair açıklama yayınladı.

Öğrenciler açıklamada, ilk saldırının 1 Haziran Perşembe günü başladığını, saldırganların önce Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) kütüphanesinde bir öğrenciye saldırdığını ardından İletişim Fakültesi (İLEF), Pastane ve Çatı Cafe'de oruç tutmuyorsunuz diyerek öğrencileri satırla tehdit ettiklerini belirtti.

Öğrenciler dün yaşanan saldıraya ilişkin açıklamalarında şu ifadeleri kullandı: "2 Haziran’da da İLEF’e bir saldırı düzenlediler. Saat 14.30 sularında İLEF karşısında yüzleri kapalı, ellerinde çantalarla bekleyen bir grup ülkücü, güvenlik ve polisin gözü önünde hazırlıklarını yaptıktan sonra çantalarından çıkardıkları soda, taş, filistin sapanı, balta ve sallamalarla İLEF içerisindeki öğrencilere saldırdılar. Yaklaşık 45 dakika süren saldırıdan sonra okula giren polis, saldırıya uğrayan öğrencilerden 27 kişiyi gözaltına aldı."

Sosyal medyada dolaşıma giren "Mülkiyeli Ülkücüler" imzasıyla yayınlanmış bildiride İLEF öğrencilerinin kendilerine saldırdıkları iddiasını yalanlayan öğrenciler, şunları kaydetti: "Bu yalanı söyleyenlere soruyoruz: Bir kısmı Hukuk ve SBF öğrencisi, çoğu ise okulun dışından gelmiş olan bu insanların İLEF karşısında ne işleri vardı ve ne amaçla bekliyorlardı? Saldırı İLEF’ten geldiyse neden okul içerisindeki öğrenciler kendilerini savunmak için bir şeyler ararken bu insanların elinde baltasından sapanına birçok kesici ve delici alet bulunmaktaydı?

Okul yönetimi ve emniyet teşkilatına soruyoruz: Bu bekleyiş ve hazırlıklar sürerken alanda bulunan birçok güvenlik görevlisi ve kapı önünde bekleyen polis ekipleri neden bunlara müdahale etmediler?"

Polis ve okul yönetiminin faşistlere alan açtığını, ortak hareket ettiğini belirten öğrenciler, "Bu okul 'Kanımız aksa da zafer İslam’ın' diyenlerin değildir. Oruç tutmadığı için öğrencilere saldıranların değildir. Bu okulu faşist çetelere ve devletin tüm müdahalelerine karşı savunmaya devam edeceğiz" diye kaydetti.