ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kadıköy Kitap Günleri başladı

9. Kitap Günleri başladı. 11 Haziran'a kadar sürecek Kitap Günleri'nde yüzlerce yazar okurlarla buluşacak.

Etkin Haber Ajansı / 03 Haziran 2017 Cumartesi, 19:16

İSTANBUL- Kadıköy Belediyesi'nin Haydarpaşa Tren Garı'nda düzenlediği 9. Kitap Günleri başladı. Kitap Günleri'ne bu yıl 200'e yakın yayınevi katılıyor. Yüzlerce yazar söyleşi ve imza günlerinde okurlarla buluşacak.

Gazete Kadıköy'ün haberine göre, 9. Kitap Günleri'nin açılış törenine Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, onur konuğu Füruzan, Yayıncı Onur Ödülü'ne layık görülen cezaevindeki Cumhuriyet Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay'ın kızı Elif Günay, Çizgi Roman Ödülü'ne layık görülen Karaoğlan'ın yaratıcısı Suat Yalaz'ın yanı sıra Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Orhan Erinç ile CHP'li milletvekilleri katıldı.

Nuhoğlu, yaptığı konuşmada, tarihi ve kültürel bir miras olan Haydarpaşa Garı ile edebiyatı buluşturmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, katılan yayınevleri ve yazarlara teşekkür etti. Nuhoğlu, "Kitapların yakıldığı, düşüncelerin hapsedildiği günlerden geçtik. Hapishanelerde özgürlükleri alınmış gazetecilerimiz, yazarlarımız var. Kitapların özgürlüğün bilincini yayacağını biliyoruz. Tutuklu gazetecilerimizi de anarak Gardaki kitap günlerini başlatıyoruz" dedi.

Açılışın ardından Türkiye Yazarlar Sendikası'nın çağrısıyla tutuklu yazar ve gazeteciler için basın açıklaması yapılarak, şişelere yazılan mesajlar denize atıldı.

11 Haziran'a kadar sürecek Kitap Günleri'nde Yekta Kopan, Ahmet Ümit, Murathan Mungan, Hüsnü Mahalli, Türkan Şoray gibi çok sayıda yazar ve sanatçı, söyleşi ve imza günlerinde okurlarla buluşacak.

Ceylan Yayınları da 4-5 Haziran'da Hasan Kıyafet, 4 Haziran'da Orhan Kocadağ ve Ertuğrul Sağlamer, 6 Haziran'da çocuk kitapları yazarı Hatice Eroğlu Akdoğan, 7 Haziran'da Nermin Şenol Kanyoncu ve Şahin Tümüklü, 10-11 Haziran'da Osman Tiftikçi, 10 Haziran'da Mukaddes Erdoğdu Çelik'in imza günü olduğunu açıkladı.

9. Kitap Günleri boyunca Bostancı Lunapark, Bostancı Vapur İskelesi ve Kadıköy Haldun Taner önünden Haydarpaşa Garı'na ring seferleri düzenlenecek.