ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ankara Sokak Tiyatrosu Festivali başladı

BEKSAV Direniş Günleri kapsamında, Ankara'da Sokak Tiyatrosu Festivali başladı. Festival, Gezi şehitleri ile başta Nuriye Gülmen ve Semih Özakça olmak üzere OHAL ve KHK zulmüne karşı direnenlere adandı.

Etkin Haber Ajansı / 03 Haziran 2017 Cumartesi, 15:58

ANKARA- Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV), bu yıl ikincisini düzenlediği "Direniş Günleri" kapsamında Ankara'da Sokak Tiyatrosu Festivali düzenliyor.

"Tarihi direnenler yapar" sloganıyla düzenlenen festivalin ilk günü Gezi şehitlerine adandı. Yenikapı Tiyatrosu "Sarı Sıcak", Tiyatro İmge "Medya Maymunu" ve "Kurtarıcı", Tiyatroj da "Pusula" adlı oyunlarıyla iki gün boyunca Ankaralılarla buluşacak.

Festivalin ilk durağı Dikmen oldu. Sokak bandosu ile Dikmen'de yürüyüş yapılarak, festivalin duyurusu gerçekleştirildi. Daha sonra Ahmed Arif Parkı'nda tiyatrocular oyunlarını oynadı. Burada aynı zamanda ölüm yıl dönümleri Haziran'da olan Nazım Hikmet, Ahmed Arif ve Orhan Kemal için kısa bir anma etkinliği düzenlendi. Ahmed Arif ve Nazım Hikmet şiirlerinin okunduğu etkinlikte konuşan BEKSAV Koordinatörü Şahin Tümüklü, "Aydın olmak taraf olmayı gerektirir" dedi. Aydınların yaşadıkları toplumun sorunlarına ortak olması, çözüm için mücadele etmesi gerektiğini ifade eden Tümüklü, Nazım Hikmet ve Ahmed Arif'in böyle aydınlar olduğunu, ezilenlerin mücadelesinde bayrağı taşıdıklarını ve bayraklaştıklarını söyledi.

Festivalin ikinci durağı ise Mamak'taki Ali İsmail Korkmaz Parkı oldu. Burada çocuk oyunları oynanırken, daha sonra tiyatrocular Gezi şehidi Ethem Sarısülük'ün çalışma yürüttüğü Mamak'a geçecek. Tekmezar Parkı'nda oyunlar Ethem Sarısülük için oynanacak. Festivalin ilk günü Batıkent ile bulacak.

Tiyatrocular, yarınki oyunlarını ise başta Nuriye Gülmen ve Semih Özakça olmak üzere OHAL ve KHK zulmüne karşı direnenler için oynayacak. Yarınki gösterilerin adresi, Yüksel Caddesi, Sakarya Caddesi, Kızılay ve Kuğulupark.

BEKSAV DİRENİŞ GÜNLERİ

BEKSAV Direniş Günleri'nin ilki geçen yıl "Gezi'den 15-16 Haziran'a direnenler kazanacak" sloganıyla yapılmıştı.

Bu yıl ikincisi yapılan "Direniş Günleri", 10-11 Haziran'da İzmir'e, 17-18 Haziran'da ise İstanbul'a taşınacak.

İstanbul ve İzmir'de festival kapsamında paneller, konserler, sokak orkestraları ve sokak tiyarosu gerçekleştirilecek.