ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Yeryüzünün isyan haritası: Ayaklanmalar Çağı

Ceylan Yayınları'nın Alternatif Tarih Okumaları serisinin 3.'sü raflardaki yerini aldı. Ali Haydar Saygılı'nın hazırladığı "Ayaklanmalar Çağı", yeryüzünün 21. yüzyıl isyan haritasını çıkarıyor.

Etkin Haber Ajansı / 02 Haziran 2017 Cuma, 09:29

İSTANBUL- Ceylan Yayınları, yeni bir "Alternatif Tarih Okumaları" serisini okurla buluşturdu. Ali Haydar Saygılı'nın hazırladığı "Ayaklanmalar Çağı" raflardaki yerini aldı.

Ceylan Yayınları, daha önce "Alternatif Tarih Okumaları" kapsamında "Dinler Halklar İsyanlar" ve "Emek Tarihi" adlı kitapları yayımlamıştı. Ali Haydar Saygılı'nın yayına hazırladığı "Ayaklanmalar Çağı", 21. yüzyıl ayaklanmalarını içeriyor.

KHK ile kapatılan Özgür Radyo'da aynı adla yayınlanan 17 bölümlük belgesel çalışmasının kitaplaştırılarak okurla buluşturulduğu kitabın ilk yazısı 2013 Gezi-Haziran ayaklanması. Kitapta, 2001 Arjantin Ayaklanması, 2003 Bolivya Gaz Savaşları, 2005 Fransa Banliyö İsyanı, 2006 Meksika Oaxaca Komünü, 2008 Yunanistan Ayaklanması, 2009 İran Haziran Ayaklanması, 2011 Arap İsyanları (Tunus, Mısır, Kuzey Afrika, Ürdün, Filistin, Lübnan, Irak, Bahreyn, Yemen) ve Rojava Devrimi anlatılıyor. Her bir ayaklanma; öncesi koşulları, mücadele araç ve eylem biçimleri, yarattığı örgüt deneyimleri ile irdeleniyor. "Ayaklanmalar Çağı", 21. yüzyılda yeryüzünün isyan haritasını çıkarıyor.

Suruç'ta yitirilen 33 düş yolcusuna adanan kitabın önsözünde, "21. yüzyılın önsözü ezilenlerin başkaldırıları ve direnişleriyle yazıldı. Emperyalist ideologların 'Tarihin sonu' tezleri ezilenlerin isyan ve direnişlerinin ateşinde eridi. Latin Amerika'dan Avrupa'ya, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'dan Kuzey Amerika'ya yeryüzü ezilenlerin ayaklanmalarıyla sarsıldı. Ezilenlerin damarlarındaki kanı tutuşturan, yürek atışlarını birleştiren, adımlarını kendi ritmine uyduran isyan müziği yedi iklim dört köşeye yayıldı. Daha başından itibaren 21. yüzyıl için "Ayaklanmalar Çağı" dedirtecek bir açılış yaptı. Üstelik, onlarca dilde aynı umut ve ateşli ruhla söylendiği gibi 'Bu daha başlangıç' olacaktı" denildi.

Kitabın, "zapt edilen sokakların ve meydanların, direnişlerle geçen günlerin ve gecelerin sesini, soluğun taşıdığı" belirtilen önsözde, "Bu tarihin yapıcıları olan halkların düşen ve dövüşen insanların öykülerinin toplu gösterimini sunuyor. İsyanlardan damıtılan hayat ve hayal bilgilerini derliyor, topluyor" ifadeleri yer aldı.