ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

YTÜ üniversitesine sahip çıkmak için etkinlik düzenliyor

Yıldız Savunması: Yıldız kampüsü bizimdir YTÜ'lü öğrenciler üniversitelerinin Cumhurbaşkanlığına tesis edilmesine karşı direniyor. Öğrenciler 31 Mayıs'ta yapacakları etkinlikle üniversitelerin kendilerinin olduğunu dile getirecek.

Etkin Haber Ajansı / 30 Mayıs 2017 Salı, 11:34

İSTANBUL- Yıldız Teknik Üniversitesi'nin (YTÜ) Yıldız Kampüsü'nün "Cumhurbaşkanı Ofisi"ne dönüştürülmesine tepki gösteren öğrenciler "Yıldız Savunması" adıyla etkinlik düzenleyecek.

Üniversite bileşenlerinin katılımıyla faaliyet yürüten "Yıldız Savunması", 31 Mayıs'ta etkinlik düzenleyeceği etkinlikle, üniversitelerinin kendilerinin olduğunu dile getirecek.

ETHA'ya konuşan Yıldız Savunması'ndan Şehir ve Bölge Planlama öğrencisi olan İsmail Er, 2015'ten bu yana var olduklarını ve üniversitelerini savunduklarını kaydetti. İİBF Fakültesi'nin 2015 yılında Davutpaşa'da bulunan kampüse taşındığını hatırlatan Er, "Bu taşınmanın devamın geleceğini biliyorduk. 2015 yılında 'Saray değil üniversite istiyoruz' ve 'Yıldız'ı savunuyoruz' sloganları ile 11 bin imza toplamıştık. Aynı dönemde bir gece üniversitede kampüsü terk etmeme eylemi gerçekleştirmiş ve ardından yaptığı alternatif bahar şenliği ile kuruluşunu ilan ederek kampüsün öznesi olduğumuzu göstermiştik" dedi.

AMACIMIZ MÜCADELE ETTİĞİMİZİ GÖSTERMEK

Yakın bir zamanda üniversitenin tamamını boşaltma girişiminin yaşandığını kaydeden Er, YTÜ yönetiminin de sorumluluğu üzerinden atmaya çalıştığını vurguladı.

Üniversitelerini teslim etmeyeceklerinin altını çizen Er, 31 Mayıs'ta yapılacak etkinliğin amacının öğrencileri bir araya getirmek ve mücadele ettiklerini göstermek olduğunu belirtti.

'AKP KENT TARİHİYLE DE SAVAŞIYOR'

Yıldız kampüsünün doğal ve tarihi sit alanı içinde yer aldığını ifade eden Er şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanı'nın kullanımına tahsis edilirse kampüsün tarihi ve doğal yapısını kaybolacaktır. Hele ki Erdoğan gibi her yere koruma ordusu ile giden bir Cumhurbaşkanı'nın sürekli olarak kullanacağı bir ofis sadece kampüsü değil, tüm Beşiktaş'ı etkiyecektir. Erdoğan'ın Yıldız kampüsünü istemesi basit anlamıyla kendine tahsis etmek istediği bir ofis değil, kentsel mekana yaptığı ideolojik bir saldırıdır. İktidarın toplum üzerinde yaptığı saldırılar kentsel mekanın dönüşümünde de görülmektedir. Abdülhamit mirasını savunan AKP iktidarının tarihle yaşadığı hesaplaşmanın bir sonucudur bu. Nasıl ki, Osmanlı döneminde istibdattın en yoğun şekilde yaşandığı dönemlerden biri bu mekanda yaşandı ise yine Erdoğan'ın iddia ettiği Osmanlı mirasına sahip çıkarak aynı mekanda kendi politikalarını yürütmek istemektedir."