ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

SGDF: Ayşe Deniz düşlerini bizlere bırakarak ölümsüzlüğe yürüdü

SGDF, "Ayşe Deniz yoldaşımız bizlere düşlerini, özlemlerini, gülüşünü ve kavgasını bırakarak ölümsüzlüğe yürüdü" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 30 Mayıs 2017 Salı, 17:45

İSTANBUL- Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), 29 Mayıs sabahı Rakka'nın özgürleştirilmesi için DAİŞ çetelerine karşı savaşırken yaşamını yitiren MLKP savaşçısı Ayşe Deniz Karacagil'e (Destan Temmuz) ilişkin açıklama yaptı.

SGDF açıklamasında, "Küçük yaşlarda devrimci mücadeleyle tanışan Ayşe Deniz Karacagil, Gezi Ayaklanması'ndan Rojava Devrimi'ne uzanan kısacık bir ömre kocaman mücadeleler sığdırdı. Bulunduğu her alanda kavganın en önündeydi. Barikat barikat direndiği Gezi'den sonra kırmızı fularıyla tutsak edilmeye çalışıldı. Hem Kırmızı fularını, hem fikirlerini mahkeme salonlarında sonuna kadar savundu" dedi.

Karacağil'in yaşamını bir kadın olarak, kadınlara dayatılan rolleri alt üst etmeye adadığını vurgulayan SGDF, "Cins bilinci onu önce kırmızı fularıyla destanlar yazmaya, ardından kadın devriminde önderleşerek Destan'laşmaya götürdü" diye belirtti.

SGDF, "Ayşe Deniz yoldaşımız bizlere düşlerini, özlemlerini, gülüşünü ve kavgasını bırakarak ölümsüzlüğe yürüdü" diye kaydetti.