ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Türk-İş: Mayıs ayında açlık sınırı bin 528 TL oldu

Türk-İş, Mayıs ayına ilişkin 'açlık ve yoksulluk sınırı' araştırmasının sonuçlarını paylaştı. Buna göre; Mayıs ayında açlık sınırı bin 528 TL, yoksulluk sınırı 4 bin 979 TL oldu.

Etkin Haber Ajansı / 25 Mayıs 2017 Perşembe, 14:55

ANKARA- Türk-İş, Mayıs ayına ilişkin 'açlık ve yoksulluk sınırı' araştırmasının sonuçlarını paylaştı.

Araştırmaya göre gıda harcaması aylık yüzde 0,70, yıllık yüzde 11,18 arttı. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 528 TL oldu. Bir önceki ay açlık sınırı bin 518 TL oldu.

Aynı ayda gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4 bin 979 TL olarak gerçekleşti. Bir önceki ay yoksulluk sınırı 4 bin 944 TL idi.

Türk-İş hesaplamasına göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı bir önceki aya göre 11 TL, yoksulluk sınırı ise 35 TL artış gösterdi. Yılın ilk beş ayı itibariyle artış tutarı sırasıyla 97 TL ve 314 TL olurken, son bir yılda artış tutarı ise aylık gıda harcamasında 154 TL ve yoksulluk sınırı tutarında 501 TL oldu.

Günümüzde geçerli olan net asgari ücret dört kişilik ailenin aylık gıda harcamasını karşılamaktan uzak kaldı. Bekar bir işçi için hesaplanan aylık yaşam maliyeti ile net asgari ücret arasındaki fark 507 TL olarak hesaplandı.

Türk-İş'in verileri temel alındığında 'mutfak enflasyonu'ndaki değişim Mayıs 2017 ayında şöyle gerçekleşti:
Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin 'gıda için' yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 0,70 oranında arttı.

Yılın ilk beş ayı itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 6,74 oranında gerçekleşti. Gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 11,18 oldu. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 4,15 olarak hesaplandı.