ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

33 Düş Yolcusu Ankara'da anıldı

Ankara Yüksel Caddesi'nde bir araya gelen gençlik örgütleri katliamın 22. ayında Suruç için adalet çağrısı yaptılar.

Etkin Haber Ajansı / 21 Mayıs 2017 Pazar, 08:18

ANKARA- Ankara Yüksel Caddesi'nde bir araya gelen gençlik örgütleri katliamın 22. ayında Suruç için adalet çağrısı yaptılar. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın açlık grevinin selamlandığı açıklamada "22 aydır bir yanda kaybettiklerimizin acısı dururken bir yanda da adalet mücadelemizi sürdürüyoruz" denildi.

Alınteri, Diren Üniversite, EHP, İHD, TÖP-G, Öğrenci İnisiyatifi, Yeryüzü Kadınları, HDP ve HDK'nin de destek verdiği eylemde konuşan SGDF üyesi Burcu Durak, 22 aydır kayıplarının acısını taşıyarak, adalet mücadelelerini sürdürdüklerini söyledi. Geçtiğimiz ay Urfa Hilvan'da gerçekleşen duruşmayı hatırlatan Durak, tarihin en büyük katliamlarından birisi olan Suruç katliamının davasının sanıksız görüldüğüne dikkat çekti.

"Biz mağdur ailelerin suçlu muamelesi gördüğü bu duruşma, bir katliam davası ciddiyetinden uzak gerçekleşti" diyen Durak, mahkemenin polis ve asker ablukasında gerçekleştirildiğini belirtti.

Katliamdan yaralı kurtulan SGDF Eşbaşkanı Ceren Çoban hakkında, mahkemede yaptığı konuşma gerekçesiyle "cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla soruşturma başlatılmasının talep edildiğini ifade eden Durak, "Buna rağmen mahkemede CHP'nin, HDP'nin, ESP'nin, SGDF'nin, BEKSAV'ın, Türkiye Barolar Birliği'nin, Bölge Barolarının ve hukuk örgütlerinin müdahillik başvurusu ret edildi" dedi. Davanın ikinci duruşmasının 14 Temmuz'da gerçekleşeceğini hatırlatan Durak, mahkemeye katılma çağrısında bulundu.

Durak sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz ailelerin suçlu muamelesi gördüğü Suruç Davasında da söylediğimiz gibi kaybettiklerimizin ardından adalet mücadelesini yürütmekten vazgeçmeyeceğiz. Bizleri duymak istemeyenlerin, görmek istemeyenlerin kaçabileceği hiçbir yer yok. 33'lerin ardından onların sesini ve mücadelesini mahkeme salonlarından, sokaklara kadar her yere taşımaya devam edeceğiz. Suruç için adalet istemekten, adalet mücadelesini herkes için yürütmekten asla vazgeçmeyeceğiz."

Eylemde Dev-Güç adına söz alan Seval Alar ise "33 Düş Yolcusu, 33 can yoldaşımız, siper yoldaşımızın yaşamını yitirdiği katliamın sorumluları yargılanmıyor" dedi. Ulaş Bayraktaroğlu'yla Gezi'de aynı barikatlarda direnen, aynı alanlarda dövüşen yoldaşlarımız, bugün Gezi'den Rakka'ya mücadele bayrağını dalgalandırıyorlar" diyen Alar, beraber dövüştüklerini, beraber hesap soracaklarını vurguladı.