ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

ODTÜ'de 'Devrim yürüyüşü'

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri her yıl geleneksel olarak yapılan 'Devrim yürüyüşü'nü gerçekleştirdi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Mayıs 2017 Cumartesi, 09:34

ANKARA- Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri her yıl geleneksel olarak yapılan 'Devrim yürüyüşü'nü gerçekleştirdi.

HDK, EMEP, SGDF, FKF, Öğrenci Kolektifleri, SDH, ÖGK, SEP, EMEK Birliği, Gençlik Muhalefeti, Emek Gençliği, Anarşistler, TKP, LGBTİ'ler olmak üzere Ankara'daki diğer üniversitelerden gelen öğrenciler yürüyüşe katıldı. Yürüyüşte "Ulaş Bayraktaroğlu" ve "Hayır" pankartları öne çıkarken, Yüksel Caddesi'nde açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'yla da dayanışma çağrısı yapıldı.

ULAŞ BAYRAKTAROĞLU ANILDI

Kampüsün 3'lü Amfi ve Fizik Bölümü önünde bir araya gelen öğrenci toplulukları, yürüyüş öncesinde yaşamını yitiren devrimciler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Yürüyüş öncesi basın açıklamasını Uras Cumhuriyet okudu. Cumhuriyet, Rojava şehidi Ulaş Bayraktaroğlu'nu anarak konuşmasına başladı. OHAL kararnameleri ile ayakta durmaya çalışan AKP iktidarına karşı direniş çağrısı yapan Cumhuriyet, "Bu gün sadece kendimiz için değil, gazeteci, akademisyen, kadın, çocuk, işçiler olsun yani tüm toplumun gerçek değerlerinin temsilcileri olarak buradayız. 16 Nisan'da hileyle 'başkanlığı geçirdim bundan sonra benim borum öter' diye düşünenler bu ülkenin devrimcilerinin baskı, zulüm ve katliamlara karşı hiçbir zaman susmadığını da çok iyi bilirler" diye konuştu.

'EKİM DEVRİMİ YOLUMUZU AYDINLATIYOR'

Cumhuriyet, "Bundan tam 100 yıl önce sınıfsız, sınırsız insanın kurdu olmadığı bir toplum yaratmak için bu güne kadar atılmış en büyük adım olan Ekim Devrimi yolumuzu aydınlatıyor. Tüm insanlığın içine sürüklendiği bu karanlık dehlizden çıkmanın yolu Ekim'lerdedir. Yaşasın devrim ve sosyalizm" diyerek sözlerini sonlandırdı.

'DEVRİME YÜRÜYORUZ'

Konuşmanın ardından öğrenciler kortejler eşliğinde Devrim Stadyumu'na doğru yürüyüşe geçti. SGDF ve ÖGK, "Gezi'den Rojava'ya beraber dövüştük beraber hesap soracağız" yazılı pankartıyla katıldığı yürüyüşte ODTÜ öğrencileri "Devrim'e yürüyoruz" pankartı ile yürüdü. Yürüyüş boyunca "Devrim şehitleri ölümsüzdür", "Ulaş Bayraktaroğlu ölümsüzdür", "Yaşasın devrim ve sosyalizm", "ODTÜ yürüyor, gelenek sürüyor", "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları atıldı.

Kortejler ile stadyuma giren öğrenciler alkış ve sloganlarla karşılandı. Öğrenciler daha sonra stadyumun çimlerinde mumlarla "Devrim" yazdı. Konserin başlamasıyla birlikte ODTÜ'lü öğrencilerin oluşturduğu 'Zahter Grubu' sahne aldı. Etkinlik konser ve halaylarla devam etti.