ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Boğaziçi öğrencileri dayanışma açlık grevine başladı

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, 64 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ile Semih Özakça'ya ve oğlunun cenazesini alabilmek için 77 gündür açlık grevinde olan Kemal Gün'e destek olmak için dönüşümlü süreli açlık grevine başladı.

Etkin Haber Ajansı / 11 Mayıs 2017 Perşembe, 13:45

İSTANBUL- Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, 64 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ile Semih Özakça'ya ve oğlunun cenazesini alabilmek için 77 gündür açlık grevinde olan Kemal Gün'e destek olmak için dönüşümlü süreli açlık grevine başladı.

Kuzey Kampus Meydanında açlık grevine başlayan adına açıklama yapan Zeliha Cenkçi, "Hayatımızın tüm alanlarını baskılayan iktidar, sadece ekmeğimizi, okulumuzu, arkadaşlarımızı bizden almakla kalmıyor; aynı zamanda onurumuza göz dikiyor ve bizi önünde diz çökmüş görmek istiyor" dedi.

Sonu gelmeyecek gibi görünen ve gittikçe ağırlaşan bu umarsız iktidar, direngen, kararlı ve örgütlü bir mücadeleyi zorunlu kıldığını ifade eden Cenkçi, "En doğal hakları olarak işlerini ve iş güvencelerini talep eden Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, oğlunun cenazesini isteyen Kemal Gün iki aydan uzun bir süredir açlık grevindeler. Onların bu çok haklı talepleri, onurumuzu korumak ve mücadeledeki safımızı belirlemek isteyen bizlere, bu direnişe bir biçimde dahil olmaktan başka bir yol bırakmıyor. Onların direnişlerini kampüsümüze doğru genişletmek için biz, bir grup öğrenci, bugün itibari ile dönüşümlü süreli açlık grevine başlıyoruz. Direniyoruz, kazanacağız. Sizleri de direnmeye ve kazanmaya davet ediyoruz" diye belirtti.