ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

S&P Türkiye'nin kredi notunu değiştirmedi

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Türkiye'nin kredi notunu korurken, not görünümünü negatif olarak açıkladı.

Etkin Haber Ajansı / 06 Mayıs 2017 Cumartesi, 08:42

HABER MERKEZİ- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notunu "BB", yerli para cinsinden notunu "BB+" seviyesinde korudu, not görünümünü ise "negatif" olarak teyit etti.

S&P'den yapılan açıklamada, AKP hükümetinin borç yükümlülüklerinin düşük olduğuna dikkat çekilerek, Türkiye'nin kredi notunun ülkenin düşük seviyedeki borç yükü tarafından desteklendiği belirtildi.

Ekonomik büyümenin, mali teşvikler ve vergi istisnalarının tüketimi arttırması yoluyla desteklenmesinin beklendiği ifade edilirken, tüketimin ekonomik büyümenin "temel gücü" olmaya devam edeceği vurgulandı.

Türkiye'nin cari açığının ve yüksek dış finansman açığının kredi notları üzerinde baskı oluşturduğu kaydedilirken, bunun ekonomik büyümeyi dış finansman risklerine karşı zayıflattığına işaret edildi. Ayrıca zayıf büyüme ve kur oynaklığının mali bozulmaya yol açabileceği uyarısında bulunuldu.

Açıklamada, Türkiye'nin büyüme tahminlerine de yer verildi.

S&P, Türkiye ekonomisinin bu sene yüzde 2,6, gelecek yıl ise yüzde 2,8 büyümesinin beklendiğini, 2019 ve 2020'de de yıllık yüzde 3 oranlarında genişlemesinin öngörüldüğünü duyurdu.