ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Yasak delindi 'İnek Bayramı' kutlamaları başladı

Rektörlüğün "güvenlik tehdidi"ni ileri sürerek yasaklamak istediği 'İnek Bayramı' kutlamaları başladı.

Etkin Haber Ajansı / 04 Mayıs 2017 Perşembe, 14:51

ANKARA - Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri tarafından her yıl geleneksel olarak kutlanan İnek Bayramı coşkuyla başladı. Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'nün yasaklama girişimlerine rağmen Cebeci Kampüsü'nde bir araya gelen öğrenciler iki gün sürecek bayram kutlamalarına başladı.

Yoğun polis ablukası altında gerçekleşen İki gün sürecek bayram bu yılda büyük bir coşkuyla başladı. Bayram yarın da devam edecek.

Mekteb-i Mülkiye'nin 80 yıllık geleneksel İnek Bayramı, dine hakaret içerdiği iddiasıyla sosyal medyadan hedef gösterilmesi, tehdit ve taciz mesajları alınması üzerine Ankara Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yasaklanmıştı. 'Güvenlik' bahanesini ileri süren rektörlük, "Güvenlik tehditlerine dair bazı duyumlar sebebiyle, akademik etkinlikler dışındaki hiçbir faaliyete izin verilmeyeceği, bu nedenle 4-5 Mayıs tarihleri için planlanan İnek Bayramı yapılamayacaktır" kararı almıştı.

Öğrencileri engelleyemeyen polis, kutlamalarda "imam" kıyafetinin giyilmemesini istedi. Öğrenciler yarın da çeşitli etkinliklerle kutlamalarına devam edecek.