ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ermeni Patriği seçimine müdahale Meclis gündeminde

HDP Milletvekili Garo Paylan, İstanbul Valiliği'nin Ermeni Patrik seçim sürecine yaptığı müdahaleyle ilgili Meclis'e soru önergesi verdi. Ermeni toplumunun kendi iradesiyle yaptığı seçime neden müdahale edildiği soruldu.

Etkin Haber Ajansı / 20 Mart 2017 Pazartesi, 14:33

ANKARA - Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Garo Paylan, İstanbul Valiliği'nin Patrik seçilmesi sürecine yaptığı müdahaleyi Meclis'e taşıdı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması için soru önergesi veren Paylan, Türkiye Ermeni Patrikliği'ne bağlı ruhanilerce yapılan Değabah (Patrik Kaymakamı) seçimi sonrasında İstanbul Valiliği'nin "Acele" notuyla Patrikliğe gönderdiği yazıyı hatırlattı. 15 Mart günü yeni patriğin seçilmesi sürecini başlatmak için yapılan Değabah seçiminde Başepiskopos Karekin Bekçiyan'ın Değabah olarak seçildiğini belirten Paylan, gönderilen yazının Ermeni toplumunda büyük bir şaşkınlıkla karşılandığını ve yapılan seçime müdahale olarak değerlendirildiğini belirtti.

Vali Yardımcısı Aziz Mercan değabah seçiminin hemen sonrasında Ermeni Patrikliği'ne "16 Şubat 2017 Perşembe günü Patrikhane'de gerçekleştirilen toplantıda meydana gelen olumsuz olaylar da göz önüne alındığında bu sürecin cemaat içinde huzursuzluğa sebebiyet vererek, cemaat içinde ayrışmalara neden olabileceği hali hazırda Patrik Vekilinin görevinin başında olduğu, ayrıca Patrik seçimiyle ilgili esas, usul ve teamüllerin cemaatinizce yakinen bilindiği, bu kapsamda seçim sürecinin başlatılmasının hukuken mümkün olmadığı değerlendirilmektedir" ifadelerinin yer aldığı yazı göndermiş, yazı Ermeni toplumunda rahatsızlık yaratmıştı.

HDP Milletvekili Garo Paylan, Soylu'ya, İstanbul Valiliği Hukuk İşleri Şube Müdürlüğü'nden Vali Yardımcısı Aziz Mercan imzasıyla gönderilen yazının hangi mevzuata göre hazırlandığını sordu. Paylan, Soylu'ya şu soruları yöneltti:

"-Bu yazı hangi mevzuata dayanarak yazılmıştır?
-Bu yazının yazılıp 'ACELE' notuyla Patrikliğe iletilmesi talimatı kim tarafından verilmiştir?
-Yazıda belirtildiği şekliyle "teamüller cemaatinizce yakinen bilindiği" için ruhaniler tarafından Değabah seçimi yapılmıştır. Ermeni toplumunda patrik seçim sürecinin başlatılması konusunda bir mutabakat varken yapılmaya çalışılan bu müdahalenin asıl gerekçesi nedir?