ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Suruç için adalet, adalet için Hayır'

Suruç Aileleri İnisiyatifi, katliamın 20. ayında Kadıköy'de 33 düş yolcusunu andı. "Suruç için adalet, adalet için Hayır" diyen aileler, herkesi 4 Mayıs'ta görülecek Suruç davasına çağırdı.

Etkin Haber Ajansı / 20 Mart 2017 Pazartesi, 19:32

İSTANBUL- Suruç Aileleri İnisiyatifi, katliamın 20. ayında bir kez daha "Suruç için adalet" talebiyle Kadıköy Halitağa Caddesi'nde oturma eylemi yaptı.

"Kalplerimiz adalet için atıyor" ve "Adalet istiyoruz" yazılı pankartların açıldığı eylemde "Suruç için adalet, herkes için adalet" ve "Suruç'u unutma unutturma" sloganları atıldı.

Eylemde konuşan SGDF Eşbaşkanı Ceren Çoban, 33 arkadaşlarının katledilmesinden sorumlu olanların yargılanması için 20 aydır oturma eylemi yaptıklarını hatırlattı.

Çoban, Suruç Aileleri'nin 20 Temmuz 2015'te yaşadıkları tarifsiz acıyla her yerde adalet talebiyle mücadeleyi sürdürdüklerini belirtti. Çoban, "Çünkü biliyoruz ki, 33 canımız bugün burada olsalardı bu acılar karşısında sessiz kalmazdı. Çünkü biliyoruz ki, 33 karanfilimiz haksızlık karşısında, zulüm karşısında boyun eğmezdi" dedi.

'HUKUKSUZLUKLARA, ADALETSİZLİKLERE HAYIR'

Suruç Aileleri ve gazileri olarak 33 düş yolcusunun mirasına sahip çıktıklarını söyleyen Çoban şöyle devam etti: "Kendi iktidarını sürdürmek için savaş çıkartanlara, adalet arayanların gözaltına alınmasına, tutuklanmasına, dünyaları verseler uğruna değişmeyeceğimiz canlarımız için 7500 TL fiyat biçen mahkemelere, katliamda parmağı olanları cezasızlık politikasıyla korumaya alan yargıya 'Hayır' diyoruz."

Kendilerinin yaşadığı acıları başkalarının yaşamaması için "Hayır" dediklerini vurgulayan Çoban, yürüttükleri mücadele sonucunda Suruç katliamı dosyası üzerindeki gizlilik kararının kaldırılmasını sağladıklarını belirtti.

'4 MAYIS'TA ADALET İÇİN SURUÇ'A'

Suruç katliamı davasının 4 Mayıs'ta görüleceğini hatırlatan SGDF Eş Başkanı Çoban, "Bu mahkeme bizler için sorumluların adalet karşısına çıkarıldığı bir mahkeme olmayacak. Bu mahkeme, bizim adalet mücadelemizi sürdürdüğümüz, sorumluları teşhir ettiğimiz bir yer olacak" dedi. Çoban, duyarlı herkesi bu duruşmada yanlarında olmaya ve adalet sesini yükseltmeye çağırdı.

Açıklamanın ardından 33 Suruç şehidi anısına 33 dakikalık oturma eylemi yapıldı. Eylem Suruç'ta hayatlarını kaybedenlerin isimlerinin okunması ve "Suruç için adalet" sloganıyla bitirildi.